W całej Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek chętnych do pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem. O wsparcie szpitali apelują wojewodowie, jednak ochotników prawie nie ma. O istnieniu poważnego problemu sygnalizowaliśmy już na łamach portalu niezalezna.pl, jednak teraz dotarliśmy do pełniejszych statystyk, z których wynika, że niektóre izby lekarskie do pracy w związku z COVId-19 nie skierowały… żadnego pracownika personelu medycznego!
Wczoraj alarmowaliśmy o tym, że na przykład w Lubuskiem szczególny problem jest z pielęgniarkami.
Na dzień 14 października br. do pracy zgłosiła się 1 osoba.
- mówił nam Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego.
Statystyki z całego kraju są jednak znacznie bardziej niepokojące. Z analizy dotyczącej kierowania personelu medycznego do pracy w związku z COVID-19 opracowanej przez jeden z ośrodków rządowych wynika, że na kilkuset przedstawicieli personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, w niektórych województwach z trudem można znaleźć zaledwie kilka osób wyrażających gotowość do podjęcia pracy.
Jak się okazuje, największym problemem jest weryfikacja danych wrażliwych, które są przeszkodą w skierowaniu kadry medycznej do opieki nad pacjentami COVID (np. opieka nad dzieckiem do lat 18, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 14 lat, itd.) Ze względu na sytuację z wydawaniem decyzji na Mazowszu, które były mocno komentowane w mediach (np. decyzja dot. kobiety samotnie wychowującej dziecko), część wojewodów prowadzi proces obdzwaniania personelu medycznego przed wydaniem decyzji.
Niezwykle niepokojąco wyglądają również dane dotyczące rzeczywistego skierowania do pracy pracowników personelu medycznego. W niektórych województwach udało się znaleźć… jedynie kilka osób:
Jak dowiedział się portal niezalezna.pl pozostali wojewodowie zgłaszali analogiczne trudności w zakresie skutecznego pozyskiwania personelu medycznego do pracy w związku z COVID-19. Powołując się m.in. na brak oczekiwanego zaangażowania ze strony izb medycznych, wojewodowie odstąpili od wydawania dalszych poleceń skierowanych do personelu medycznego.