- W związku z dzisiejszą lawiną politycznych fake newsów na temat dodatków covidowych dla personelu medycznego przypominam, że 1.11 poleciłem NFZ wypłatę jednostkom walczącym z pandemią środków na 100 proc. dodatku do wynagrodzenia. Środki za listopad zostaną przekazane ok 10 grudnia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sejm opowiedział się w sobotę za tym, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę.
Wcześniej, 1 listopada minister Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki, a zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada.
Poinformował o tym również na swoim profilu na Twitterze:
W związku z dzisiejszą lawiną politycznych #fakenews nt dodatków covidowych dla personelu medycznego przypominam, że 1.11 poleciłem @NFZ_Centrala wypłatę jednostkom walczącym z pandemią środków na 100% dodatku do wynagrodzenia. Środki za listopad zostaną przekazane ok 10 grudnia https://t.co/acBuUi6Qxc
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 28, 2020
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy na mocy decyzji administracyjnej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.
Ponadto zapisami nowelizacji zabiera się prawo do 100 proc. wynagrodzenia osobom ubezpieczonym, pracującym w podmiotach leczniczych, którzy przebywają na kwarantannie lub w izolacji lub też izolacji domowej. Jednocześnie znosi się obowiązek prezesa NFZ do tego, by skorygował plan finansowy na 2020 roku, by zapewnić podmiotom leczniczym podwyżkę opłaty ryczałtowej o co najmniej o 15 proc. Wykreślono też przepis, który zwalnia szpitale z konieczności zwrotu, części ryczałtu w związku z niezrealizowaniem przewidzianych świadczeń.