Pierwszym pacjentem, u którego w Małopolsce potwierdzono zakażenie koronawirusem był ok. 60-letni mężczyzna z Krakowa. Przed przyjęciem do szpitala przebywał on w północnych Włoszech. Do kraju wrócił samolotem, który pod koniec lutego wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, skąd mężczyzna dostał się do Krakowa własnym samochodem.
1 marca nie mając jeszcze objawów choroby zgłosił się do sanepidu – dopełniając wszystkich procedur, o które apelowały służby sanitarne. Mężczyzna dostał zalecenie poddania się samoobserwacji przez 14 dni, a jego pracodawca zezwolił mu na pracę zdalną. Po kilku dniach zgłosił, że poczuł się gorzej i został przewieziony na oddział zakaźny Szpitala im. Żeromskiego. Jego stan był ciężki, w ostatnim czasie był on podłączony do respiratora. Mężczyzna zmarł 5 kwietnia.
- Koronawirus pisze różne scenariusze. Jak wiemy, pacjent numer jeden niestety zmarł, przegrał długą i trudną walkę z chorobą COVID-19. Ale pacjentka, o której informowaliśmy jako o drugim przypadku zakażenia w Małopolsce, opuściła szpital ze statusem ozdrowieńca
- zaznaczyli przedstawiciele urzędu wojewódzkiego.
Według statystyk, aktualnie w Małopolsce są 420 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat.
Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (121 osób), powiatu wielickiego (66 osób) i powiatu bocheńskiego (52 osoby). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 51-60 lat (91 osób), a także 41-50 lat (88 osób) oraz 61-70 lat (61 osób). Wśród 420 potwierdzonych przypadków jest 192 mężczyzn i 228 kobiet. Dotychczas z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarło osiem osób.
Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (132 osoby) - większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 11 osób określa się jako ciężki.
Do tej pory odnotowano sześcioro ozdrowieńców. Ostatni z nich został wypisany ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wczoraj.
Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 6,6 tys. badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa – wszystkie w Krakowie. Najwięcej wykonano ich w laboratoriach Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Szpitala Uniwersyteckiego. Próbki badają też 5. Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie, Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ, a także Szpital Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera.