Wysoce zakaźny nowy koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać w formie zakaźnej przez kilka godzin w powietrzu, a na powierzchniach nawet kilka dni. Wynika z tego, że wirusem możemy się zarazić bez bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Wystarczy dotknięcie przedmiotów, na których znajdują się zarazki i przeniesienie ich na śluzówkę ust czy nosa – bez uprzedniego mycia rąk. Na jakie przedmioty musimy szczególnie uważać?
Z badania, które publikuje pismo „New England Journal of Medicine” wynika, że SARS-CoV-2 może przetrwać w formie zakaźnej przez kilka godzin w powietrzu, a na powierzchniach nawet kilka dni.
Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który wchodzi w skład Narodowych Instytutów Zdrowia wraz ze współpracownikami z innych ośrodków naukowych w USA.
Wynika z tego, że nawet bez bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną możemy zarazić się wirusem. „Wystarczy, że dotkniemy przedmiotów, na których znajdują się zarazki, a potem zapominając o umyciu rąk przeniesiemy je dłońmi na śluzówkę ust czy nosa” – podaje portal.abczdrowie.pl.
Na jakie przedmioty warto zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Jakie rzeczy, których używamy codziennie mogą być prawdziwą fabryką zarazków? ODPOWIADAMY NA TE PYTANIA!
Zarazki koronawirusa mogą utrzymać się na przedmiotach od 3 godzin do nawet 9 dni – w zależności od powierzchni. Najlepszym, jedynym sposobem na ich usunięcie jest przemycie przedmiotu alkoholem – przez około 1 minutę. Najlepszy będzie roztwór 62-71 proc. etanolu.
Jednym z takich siedlisk zarazków mogą być karty: do bankomatu, bilety miejskie, wejściówki do pracy, karty stałego klienta. Sięgamy po nie niemal non stop, czy to robiąc zakupy w sklepie, czy przez internet, idąc do pracy. Kto z nas myśli, by po skorzystaniu z takiej karty umyć ręce?
Na kartach płatniczych wirusy mogą przeżyć kilka dni.
Kolejnym przedmiotem jest telefon komórkowy. Dziś niemal każdy ma smartfona. Korzystamy z tych urządzeń niemal wszędzie, w komunikacji miejskiej, w sklepie, jak również w domu: w kuchni, w toalecie. Już dawno temu naukowcy podawali, że na komórce może znajdować się więcej zarazków niż… na desce klozetowej.
Jednym z przedmiotów na które musimy uważać jest zegarek. Dotykamy go w ciągu dnia bardzo często. Powinniśmy więc wycierać go regularnie środkiem dezynfekcyjnym.
Na rękach mamy również obrączkę, pierścionki czy biżuterię. Są to przedmioty, na których również bytują zarazki chorobotwórcze. Myjąc ręce, biorąc kąpiel, czy myjąc naczynia - nie zdejmujmy ich z rąk.
W ostatnich dniach pojawiło się wiele apeli, by jak najmniej korzystać z komunikacji zbiorowej. Jak więc inaczej podróżować – najlepiej własnym autem. Kierownica samochodu, klucze i kluczyki od auta to kolejne z listy przedmiotów, których używamy bez umycia rąk.
Pamiętajmy, by myć ręce płynem do dezynfekcji po jeździe samochodem, bowiem na powierzchni kierownicy wirusy mogą utrzymać się dość długo.