Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Koniec z podawaniem ręki. Oto powitanie w czasach zarazy!

Namaste, zwyczajowe przywitanie z Azji Południowej może być bezpiecznym konwenansem w czasach pandemii koronawirusa i w krótkim czasie może zastąpić tradycyjne podawanie ręki. Ta tradycyjna forma powitania bardzo szybko zyskuje na popularności. Przekonuje się do niej zwłaszcza młode pokolenie Indusów i Nepalczyków z miast, a dla świata nową formę powitania odkrywają światowi liderzy i czołowi politycy.

swamiananda/Pixabay

Bishwash Katwal z Katmandu cofa rękę witając się z kolegami przed sobotnim meczem piłki nożnej i składa ręce do uroczystego namaste. „Namaste korona” - mówi kłaniając się przesadnie.

Nawet Donald Trump zaczął tak się witać!.
- przypomina.

Nie uścisnęliśmy sobie dłoni dzisiaj, spojrzeliśmy na siebie i powiedzieliśmy, co teraz zrobimy?.
- powiedział Trump po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem w Waszyngtonie. 

Podczas pandemii nowego koronawirusa nawet politycy ociągają się z podawaniem sobie ręki.

Dziwne uczucie. Ale zrobiliśmy to. Właśnie wróciłem z Indii i nie ściskałem tam żadnych rąk. To było łatwe.
- prezydent USA złożył ręce do indyjskiego gestu powitania „namaste.

Dla premiera Irlandii gest namaste przyszedł szczególnie łatwo, ponieważ Varadkar jest pierwszym irlandzkim szefem rządu o indyjskich korzeniach. Jego ojciec urodził się w Bombaju i wyemigrował do Wielkiej Brytanii w latach 60.

Od studiów, z rówieśnikami podawaliśmy sobie ręce, tak jak na zachodnich filmach. Ale robiliśmy to niezdarnie i przed wyjazdem w zagraniczne delegacje przeszedłem odpowiednie szkolenie.
- tłumaczy Vinod Gupta, 47-letni kierownik departamentu jednej z dużych firm z Delhi.

Gupta opowiada, że bardziej naturalny był dla niego bezkontaktowy gest przywitania namaste - ręce złożone jak do modlitwy i lekkie skinienie głową. Głębsze w zależności od starszeństwa drugiej osoby lub stanowiska. Młodsze pokolenie, studenci lub inżynierowie w indyjskich korporacjach zazwyczaj witają się przez zachodni uścisk dłoni, a wobec przełożonych czasami przez namaste.

A teraz nagle w mojej firmie młodsze pokolenie staje pół metra od siebie, składa ręce i robi namaste w nieskończoność, kłaniając się do upadłego. Kto by pomyślał, że będę świadkiem powrotu takich konwenansów, w dodatku na arenie międzynarodowej.
- zwraca uwagę Vinod Gupta dodając, że to wszystko przez koronawirusa. 

Co ciekawe politycy na całym świecie również zaczęli używać namaste. Na liście jest brytyjski książę Karol i francuski prezydent Emmanuel Macron, który w ten własnie sposób przywitał króla Hiszpanii Filipa VI. Wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu przekonywał publicznie społeczeństwo do stosowania indyjskiego przywitania, by uniknąć zarażenia koronawirusem.

Namaste jest cały czas używane na wsiach całej Azji Płd., a w miastach wśród mniej wyedukowanych warstw społeczeństwa. Klasa średnia już jest bardziej skłonna do zmiany zachowania, które widziane jest jako nowoczesne i zachodnie. Niemal zawsze stosujemy namaste wobec osób dopiero co poznanych, wobec starszego pokolenia, no i obowiązkowo w świątyniach oddając cześć bóstwom.
- wyjaśnia nepalski antropolog Yom Hampu z Katmandu.

Sanskrycki człon „namas” oznacza ukłon, a „te” - tobie. 

Z jednej strony to oznaka szacunku, a z drugiej brak dotyku pozwalało zachować czystość kastową w stosunku do osoby spotkanej na ulicy.
- podkreśla wyjaśnia nepalski antropolog.

Namaste jest także obowiązkowe wśród polityków. Czasami to namaste przechodzi w ugrzecznione "namaskar" i wiernopoddańcze pokłony w stosunku do politycznych i ekonomicznych patronów.
- wyjaśnia Hiten Chaudhan, student politologii Uniwersytetu Jawaharlala Nehru w Delhi.

Mamy cały wachlarz, od niedbałych namaste na jedną dłoń, po przyjacielskie i pełne szacunku. W sumie w dzisiejszych czasach, warto spróbować.
- wylicza Bishwas Katwal.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus #styl życia #powitanie #przywitanie #namaste #podanie ręki

redakcja