Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu ws. walki z koronawirusem jest spóźniona co najmniej o miesiąc - przekonują posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zadeklarowali, że złożą projekt ustawy, którego celem byłoby… powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby w Polsce.
Prezydent Andrzej Duda poinformował w środę, że zwrócił się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia Sejmu poświęconego rozprzestrzeniającej się chorobie wywołanej przez koronawirusa.
Do inicjatywy prezydenta odnieśli się posłowie KO: Jan Grabiec i Adam Szłapka.
- Wszyscy jesteśmy przejęci sytuacją napięcia związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w państwach europejskich i potencjalnej możliwości rozszerzania się tego koronawirusa również w Polsce. Ze zdziwieniem i niepokojem obserwujemy bezładne, chaotyczne działania rządu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków
- powiedział Grabiec.
Według niego inicjatywa prezydenta jest "spóźniona co najmniej o miesiąc". "W momencie, w którym pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono w Europie, minister zdrowia, pan Łukasz Szumowski i pan prezydent Andrzej Duda wybrali się na narty" - ironizował rzecznik PO. Dodał, że koronawirus prawdopodobnie już w Polsce jest, m.in. z uwagi na to, że w ostatnim miesiącu do Polski przybyło wiele osób z Chin.
Dlatego też - jak poinformował - klub KO przygotował i złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, który miałby ułatwić walkę z koronawirusem. "Te przepisy są niezbędne, żeby polskie służby skutecznie działały jeśli chodzi o ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa" - podkreślił Grabiec.
Projekt zakłada uzupełnienie - o koronawirus COVID 19 - katalogu chorób zakaźnych, w przypadku których przewiduje się obowiązkową hospitalizację i kwarantannę dla osób nimi dotkniętych. KO proponuje ponadto, aby osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z chorymi na COVID 19, podlegały obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu przez okres nie dłuższy niż 14 dni licząc od ostatniego dnia styczności z chorym.