Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreślił, że wiele krajów wzoruje się na Polsce, jeżeli chodzi o działania w zapobieganiu epidemii koronawirusa. - Jest to przywoływane w oświadczeniach oficjalnych, że to co Polska robi inne państwa kilka dni później wprowadzają - powiedział na konferencji prasowej.
Jacek Czaputowicz podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, odnosząc się do podjętych działań przez Polskę w związku z ograniczaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa stwierdził, że nasz kraj stał się modelem dla wielu państw.
- Jest to przywoływane w oświadczeniach oficjalnych, że to co Polska robi inne państwa kilka dni później wprowadzają. Cieszy, że możemy być takim wzorem jeśli chodzi o podejmowanie i o wysiłek państwa jeśli chodzi o zabezpieczenia zdrowia obywateli
- mówił szef MSZ.
Odnosząc się do działań podejmowanych przez polską służbę konsularną, jeśli chodzi o obywateli, którzy chcą z zagranicy wrócić do kraju, to - jak podkreślił Czaputowicz - urzędy konsularne pracują całodobowo.
- Pełnią dyżury i są zawsze do dyspozycji Polaków, także w weekend
- zaznaczył.
- Jest pełna mobilizacja polskiej służby konsularnej
- zapewnił szef MSZ.
Odnosząc się do kwestii operacji pod nazwą "LOT do domu" poinformował, że na stronie LOT zarejestrowanych jest ok. 30 tys. Polaków, którzy chcą wrócić do kraju, a w niedzielę wróciło 1400. "Dzisiaj za pomocą LOT wróci, szacujemy 4 tys. osób. Te loty to: Larnaka, Tbilisi, Malta, Londyn, Dublin, Barcelona, Reykiawik" - wymieniał. Z kolej we wtorek zaplanowano - jak dodał - loty ze Sri Lanki, Londynu, Malagi, Tbilisi, Malty, Dublina i Larnaki. W kolejnych dnia będą to loty m.in. z Deli, Bangkoku, Toronto i Nowego Jorku.
- Nasze zaangażowanie tutaj jest pełne, chcemy wspierać dalej i będziemy to robić w najbliższych dniach i tygodniach żeby Polacy, którzy chcą wrócić do kraju, mieli taką możliwość
- oświadczył Czaputowicz.
Rząd wspólnie z PLL LOT uruchomił zakładkę LOTdodomu, z której trzeba skorzystać, by znaleźć połączenie dla obywateli polskich, ich małżonków, dzieci, osób z Kartą Polaka oraz posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę. Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę - 400–800 zł w granicach Europy i 1600–2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę ma dopłacić polski rząd.