Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Grodzki zamroził ustawę ws. głosowania korespondencyjnego. „To jest działalność absolutnie złośliwa”

Opozycja robi co może, żeby uniknąć wyborczej konfrontacji 10 maja. Padają różne argumenty - od tych o niemożności prowadzenia równej kampanii wyborczej, aż po "śmiercionośne koperty", jak określił pakiety do głosowania korespondencyjnego marszałek Senatu. Ostatnią szansą opozycji na uniemożliwienie lub zdezorganizowanie wyborów prezydenckich jest blokowanie specustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyższej izbie parlamentu. - Tomasz Grodzki zwołał posiedzenie Izby w możliwie odległym czasie - 5, 6 maja, więc to jest działalność absolutnie złośliwa - ocenił dziś wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Malgorzata Kidawa-Blonska Tomasz Grodzki
Malgorzata Kidawa-Blonska Tomasz Grodzki
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wicemarszałek Senatu podkreślił podczas sobotniego briefingu, że PiS nie złoży w Senacie poprawek do specustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r.

"Będziemy wnosić o przyjęcie tej ustawy bez poprawek, a jakie będzie stanowisko opozycji - a w przypadku Senatu większości - tego nie wiem; słyszę o różnych możliwościach, koncepcjach, wiem, ze decyzja jeszcze tam nie została podjęta"

- mówił Karczewski.

"Pan marszałek Grodzki zwołał posiedzenie (Senatu) w możliwie odległym czasie - 5, 6 maja, więc to jest działalność absolutnie złośliwa" - dodał.

Karczewski był także pytany o słowa marszałka Senatu, który w piątkowym oświadczeniu stwierdził, że "jeśli wybory zwiększają ryzyko igrania ze zdrowiem i życiem, to naszym moralnym obowiązkiem i koniecznością jest przełożenie ich na czas".

"Poczta Polska roznosi dziennie 5 mln przesyłek i jakoś do tej pory nie słyszeliśmy o tym, że te przesyłki były źródłem zakażenia, więc nie zgadzam się z tą opinią pana marszałka - ona jest nieprawdziwa"

- ocenił wicemarszałek Senatu.

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma po zasięgnięciu opinii PKW określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP,

#Senat #koronawirus #wybory prezydenckie 2020 #Tomasz Grodzki #Stanisław Karczewski

redakcja