Odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania obiektów sportowych znajdują się m.in. w obowiązujących przepisach, informacje są też dostępne na oficjalnych portalach np. ministerstwa sportu – wskazał GIS w reakcji na pismo Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy poinformował, że obiekty sportowe zostaną otwarte, gdy będą szczegółowe wytyczne z sanepidu. Przekonywał, że zmiany ws. infrastruktury sportowej są przygotowywane "w ostatniej chwili, bez żadnych szczegółów".
Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik w datowanym na 5 maja i adresowanym do prezydenta stolicy piśmie wskazał m.in., że odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania obiektów sportowych w mieście znajdują się przepisach, a informacje są dostępne na oficjalnych portalach.
Hudzik poinformował m.in., że odpowiedzi na 15 pytań ratusza (GIS wymienia je w swoim piśmie) znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sportu.
Pytania dotyczą m.in. tego, czy można uprawiać sport na obiekcie przeznaczonym do siatkówki plażowej, czy możliwe jest korzystanie z siłowni plenerowych, czy trybuny przylegające do boiska można traktować jako odrębny obiekt oraz np. czy jest możliwość dzielenia pełnowymiarowego boiska na mniejsze boiska i prowadzenie zajęć dla 6 osób na każdym z nich.
GIS wskazał też, że na część pytań przedstawionych przez Trzaskowskiego odpowiedź zawarta jest wprost w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
GIS podaje przykłady tych pytań i znajdujących się w rozporządzeniu konkretnych odpowiedzi. GIS przytacza m.in. poruszoną w piśmie prezydenta stolicy kwestię zakrywania twarzy przez osoby uprawiające sport i osobę prowadzącą zajęcia. GIS zauważa, że rozporządzenie przesądza, iż obowiązku tego nie stosuje się w przypadku sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport na terenie określonych obiektów.
W odniesieniu do zagadnienia dezynfekcji przestrzeni publicznych, GIS wskazał, że Inspektorat jeszcze w marcu przekazał wojewodom raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zawierający wskazówki dotyczące oczyszczania pomieszczeń i przestrzeni publicznych innych niż należące do opieki zdrowotnej, w których może potencjalnie występować wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. GIS zaznacza, że w marcu zwrócono się do wojewodów z prośbą o przekazanie tego raportu technicznego ECDC do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego na obszarze poszczególnych województw.
"W odniesieniu do pozostałych kwestii, w przypadku dalszych wątpliwości, uprzejmie proszę o rozważenie przygotowania przez Urząd m. st. Warszawy propozycji zaleceń/wytycznych w przedmiotowym zakresie z uwzględnieniem specyfiki wybranych obiektów, celem przedłożenia opracowanych rozwiązań do zaopiniowania przez Głównego Inspektora Sanitarnego"
- napisał do Trzaskowskiego Hudzik.
"Na zakończenie pragnę zachęcić do śledzenia na bieżąco oficjalnych stron internetowych zawierających przydatne informacje i zalecenia w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19: TUTAJ oraz TUTAJ, jak również informacji pojawiających się na stronie internetowej Ministerstwa Sportu"
– dodał.