Epidemia koronawirusa powoduje, że federalistycznie nastawieni dotąd politycy i politolodzy we Francji zaczynają zastanawiać się nad wagą granic i suwerenności. Były szef dyplomacji Hubert Vedrine pisze o tym w dzisiejszym „Le Figaro”. Inny z ekspertów dodaje: „Bez granicy niemożliwa jest jakakolwiek suwerenność”.
Politolog Dominique Reynie, w dzisiejszym numerze „Le Figaro”, oznajmia, że „pogarda dla granic to wielki błąd polityczny naszych rządzących, krajowych i europejskich”, gdyż „bez granicy niemożliwa jest jakakolwiek suwerenność”.
Według Reynie „suwerenność potrzebuje potęgi, gdyż nie ma granicy, jeśli nie ma publicznej siły by ją gwarantować. A żaden naród europejski nie ma tej potęgi i żaden nie może umknąć przed okrutnym przeznaczeniem, gdyż ta niemoc jest demograficzna, naukowa, technologiczna, gospodarcza, militarna i psychologiczna”.
- Europa pogodzić się musi z koniecznością potęgi albo niedługo zniknie
– ostrzega politolog.
Z kolei według Huberta Vedrine’a, długoletniego socjalistycznego ministra spraw zagranicznych, „Unia Europejska i jej instytucje stworzone były dla świata, w którym nie ma tragedii”.
Za błąd uważa on zarzucanie Chińczykom, że korzystają z globalizacji i radzi Europejczykom by „zastanowili się nad własną naiwnością”, polegająca na tym, że oprócz dziedziny czysto militarnej „prawie nic w gospodarce nie było uważane za strategiczne. A szło to w parze z krzyczącym odbieraniem suwerenności i roli państwa”.
Następnie Vedrine potępia ideologię „bezgraniczności”, gdyż jak tłumaczy, likwidacja granic wewnętrznych w ramach umowy z Schengen, stała się elementem centralnym idei europejskiej.
- Jak niegdyś Europa ewangelizowała, kolonizowała i cywilizowała, teraz wyobrażano sobie, że otworzy ona świat. (…) Odmowa granic stała się rodzajem religii, której nie wolno kwestionować
- napisał.
Takie podejście określa jako „wzruszające i sympatyczne, a jednocześnie pretensjonalne i niebezpieczne”. I wyraża przekonanie, że obecna pandemia spowoduje, że te idee „rozpadną się w kawałki i pozwolą znów stać się pragmatykami”.