Biskupi greckokatoliccy do końca marca udzielili dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Liturgii Świętej osobom w starszym wieku, ludziom chorym, dzieciom, młodzieży szkolnej, tym, którzy sprawują opiekę nad osobami w podeszłym wieku oraz tym, którzy boją się zarażenia wirusem. Jednocześnie zachęcili wiernych do modlitwy w domu i skorzystania z liturgii transmitowanych w mediach.
List do wiernych archidiecezji przemysko-warszawskiej oraz diecezji wrocławsko-gdańskiej określający liturgiczno-religijne normy postępowania podczas epidemii koronawirusa był odczytywany w kościołach greckokatolickich w minioną niedzielę, 15 marca.
Kierując się „bezpieczeństwem duchowieństwa oraz wiernych i biorąc pod uwagę wytyczne Zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego Światosława Szewczuka, a także wskazania Konferencji Episkopatu Polski, ustanawiamy następujące normy prawne i rozporządzenia, które będą obowiązywać do końca marca dla Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej oraz diecezji Wrocławsko-Gdańskiej” – napisali biskupi.
Udzielili oni dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Liturgii Świętej osobom w starszym wieku, ludziom chorym, dzieciom, młodzieży szkolnej, tym, którzy sprawują opiekę nad osobami w podeszłym wieku oraz tym, którzy boją się zarażenia wirusem. Jednocześnie zachęcili wiernych do modlitwy w domu i skorzystania z Liturgii Świętych transmitowanych w mediach.
Ze względu na duże niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem biskupi greckokatoliccy zlecili duchownym, by nie udzielali wiernym Komunii Świętej (w Kościele greckokatolickim Komunię Świętą udziela się łyżeczką pod dwoma postaciami). Natomiast zachęcili do duchowego przyjmowania Sakramentu Eucharystii, wzbudzając w sobie „akt wiary, miłości do Boga oraz szczere i usilne przyjęcie Ciała Chrystusa do swojego serca”.
Biskupi odwołali do końca marca rekolekcje wielkopostne, a także wszystkie zgromadzenia o charakterze religijno-liturgicznym w parafiach całej Polski. Poprosili też wiernych, aby w świątyniach nie całować przedmiotów kultu religijnego. Duchowni powinni usunąć naczynia ze święconą wodą, a w konfesjonałach umieścić folię ochronną. List zachęca także do odpowiedzialnego zachowania się i zastosowania się do komunikatów służb sanitarnych.
Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo, z jakim zmaga się w dzisiejszym świecie ludzkość, biskupi polecili kapłanom, aby na wszystkich Liturgiach Świętych modlić się za chorych, o ustąpienie epidemii oraz za lekarzy ratujących życie.
Kończąc list, biskupi zaapelowali do wszystkich wiernych o to, aby wspólnie z całym Kościołem modlili się słowami: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie!”. W ten sposób prosząc Pana Boga, aby uchronił od niebezpieczeństwa ludzkie życie i zdrowie oraz uwolnił świat od epidemii koronawirusa.