Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK wraz z operatorami telekomunikacyjnymi pracują nad ograniczeniem ataków smsowych wykorzystujących epidemię koronawirusa do prób wyłudzenia pieniędzy - napisał na Twitterze Robert Kośla z Ministerstwa Cyfryzacji.
Przed smsami, które namawiają do logowania się na fałszywych stronach i przelewania pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa, ostrzegały m.in. Ministerstwo Zdrowia i PKO Bank Polski.
"Tematem zajmuje się @MC_GOV_PL wspólnie z @NASK_pl, @UKE2UKE we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi - działania obejmują ograniczenie rozsyłania SMS-ów służących do ataków phishingowych (wyłudzania pieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony)"
- napisał na Twitterze dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa resortu cyfryzacji Robert Kośla.
Przypomniał, że w sytuacjach zagrożenia cyberatakami "na poziomie krajowym współpracują ze sobą 3 zespoły CSIRT (ABW, MON i NASK), które mają uzgodnione procedury rozszerzonej współpracy operacyjnej".
Trzy zespoły tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team) działają w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Są to: zespół CERT Polska działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), do którego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci i aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników infrastruktury cywilnej; zespół działający przy MON, który odpowiada za ataki na obszar wojskowy; oraz zespół działający przy ABW, który odpowiada za ataki na administrację rządową.
#FAKENEWS UWAGA❗️
— Polska Policja ?? (@PolskaPolicja) March 15, 2020
Jeśli otrzymacie takiego SMSa lub e-mail z linkiem, nie otwierajcie go‼️
Adres nie należy do ministerstwa zdrowia, informacje są fałszywe i mogą doprowadzić do utraty pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Nie powielajmy fałszywych wiadomości!
Apelujemy o rozsądek! pic.twitter.com/3y0nmAcKYW
Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 111 osób, z których trzy zmarły.