W ostatnich dniach wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce wydali - zgodnie z zaleceniami Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w związku zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa - decyzję dotyczące m.in. udzielenia dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Wydane wczoraj przez rząd rozporządzenie wprowadza jednak zakaz zgromadzeń, także religijnych, większych niż 50 osób. Episkopat wydał wczoraj w tej sprawie komunikat, a przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, zalecił skorzystanie z dyspensy. Jednocześnie odpowiednie dekrety wydali biskupi diecezjalni. Sprawdź, co z niedzielną mszą świętą w Twojej diecezji.
W czwartek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała zarządzenie, w którym rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie do 29 marca dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Oznacza to, że nieobecność na niedzielnej mszy św. w powyższych okolicznościach nie jest grzechem.
Rada Stała Episkopatu wprowadziła również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach, związane z zachowaniem niezbędnej higieny oraz ostrożności. Biskupi napisali też, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Zalecili również niezamykanie kościołów w ciągu dnia oraz troskę duchownych o dodatkowe okazuje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu dla wiernych.
W ostatnich dniach, zgodnie z zaleceniem KEP, biskupi diecezjalni w całej Polsce wprowadzili dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. dla osób wskazanych w dokumencie Episkopatu.
W piątek wieczorem rząd zdecydował jednak o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego, zgodnie z którym obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, także zgromadzeń o charakterze religijnym.
W wydanym wczoraj wieczorem komunikacie, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zaapelował: "stosujmy się do rozporządzenia organów państwowych by na Mszy św. w kościołach przebywało do 50 osób". Na Twitterze zachęcił do tego, by korzystać z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. oraz oglądać transmisję telewizyjne mszy świętej.
W związku z wprowadzeniem zakazu zgromadzeń, specjalne dekrety wydali również biskupi diecezjalni:
METROPOLIA BIAŁOSTOCKA:
Archidiecezja Białostocka:
"Z racji na najnowsze dyspozycje Władz Państwowych, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. w kościołach i kaplicach (w niedziele i w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób. (...) Na czas do odwołania należy odłożyć rekolekcje parafialne, spotkania wspólnot, katechezy przedmałżeńskie, spotkania komunijne i wszystkie inne" - napisał w specjalnym oświadczeniu bp Tadeusz Wojda.
Pełna treść na stronach Archidiecezji Białostockiej.
Diecezja Łomżyńska:
W wydanym zarządzeniu biskup łomżyński, podtrzymując obowiązującą dyspensę zawiesił wszystkie wspólnie celebrowane nabożeństwa, spotkania formacyjne, katechezy, wszystkie formy rekolekcji, pielgrzymki i inne zgromadzenia.
"We wszystkich Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych i w dni powszednie) wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób. W wypadku pogrzebu należy ograniczyć liczbę uczestników do najbliższej rodziny (maksymalnie 50 osób). Według uznania Proboszcza zezwalam na zwiększenie liczby Mszy św. w niedziele. Informację o dodatkowych godzinach celebracji należy podać w ogłoszeniach parafialnych, gablotach i na drzwiach kościoła, w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej parafii. Polecam, aby liturgia była sprawowana bez zbędnego przedłużania. (...) Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50)" - czytamy.
Dodał, że "udział wiernych w mszach w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnota kościelnych itp. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach itp. zostaje ograniczonych wyłącznie do mieszkańców lub pracowników".
Pełna treść na stronie Diecezji Łomżyńskiej.
Diecezja Drohiczyńska:
Biskup Drohiczyński, Piotr Sawczuk, zdecydował o zawieszeniu na terenie diecezji rekolekcji parafialnych, wspólnego celebrowania Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej.
"Usilnie proszę wszystkich Proboszczów, aby umieścili na drzwiach kościołów i kaplic informację o zarządzeniu władz państwowych ograniczającym do 50. liczbę osób mogących jednocześnie przebywać wewnątrz. Dotyczy to uczestnictwa we wszystkich zgromadzeniach, czyli zarówno we Mszach świętych, jak i w adoracjach Najświętszego Sakramentu. Proszę wiernych o zrozumienie i sugeruję, by na Msze święte przybywały przede wszystkim osoby, które zamówiły intencje mszalne, a w przypadku pogrzebu jedynie najbliższa rodzina" - napisał w komunikacie.
Pełna treść na stronie Diecezji Drohiczyńskiej.
METROPOLIA CZĘSTOCHOWSKA:
Archidiecezja Częstochowska:
Abp Wacław Depo, podtrzymując dotychczasowe obostrzenia, zawiesił wraz z dniem dzisiejszym wszystkie nabożeństwa publiczne (Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, Godzinki, nabożeństwa nowennowe, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Różaniec itd.), odwołuje do 29 marca wszystkie wizytacje kanoniczne, bierzmowania oraz uroczystości z udziałem księży biskupów.
"Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, w Mszach Świętych lub liturgii Sakramentów świętych albo liturgii pogrzebowej uczestniczyć może maksymalnie 50 osób (wliczając w to celebransa, koncelebransów, posługujących). Na proboszczach, administratorach parafii i rektorach kościołów ciąży obowiązek czuwania nad tym, by ograniczenie to zostało zachowane. Należy się kierować zasadą kolejności przybywania uczestników, zachowując pierwszeństwo dla zamawiających intencję mszalną, rodziny zmarłego czy osoby, za którą jest odprawiana Msza Święta. Uczestnicy liturgii winni zachować pomiędzy sobą stosowny i bezpieczny dystans" - napisał arcybiskup.
Dodał, że zasada odnosi się również do pogrzebów oraz sakramentu Chrztu św.
"Zachęcam wszystkich wiernych, by wzorem naszych przodków, w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Bóg dał Narodowi Polskiemu przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty Obraz Jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Nie ma być on magicznym amuletem, ale świadectwem naszej wiary i modlitwy błagalnej za naszą Ojczyznę i wszystkie kraje objęte pandemią" - dodał abp Depo.
Pełna treść komunikatu na stronach Archidiecezji Częstochowskiej.
Diecezja Radomska:
"Udzielam wszystkim Kapłanom, na czas Wielkiego Postu, prawa celebrowania w niedziele czwartej Mszy Świętej, „aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 10 marca 2020 roku). Zachęcam do wykorzystania tzw. “dolnej świątyni” (tam, gdzie taka istnieje)." - napisał bp radomski, Henryk Tomasik.
Biskup przypomniał o mośliwości skorzystania z dyspensy i uczestnictwie w mszy św. za pośrednictwem mediów.
"Możliwe jest inne organizowanie niedzielnego porządku Mszy świętych. Zachęcam Księży do roztropnych rozwiązań stosownie do warunków parafii" - informuje bp Tomasik.
Pełna treść komunikatu na stronach Diecezji Radomskiej.
Diecezja Sosnowiecka:
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego biskup sosnowiecki wydał dekret, wchodzący w życie od dzisiaj.
"Podczas każdej Mszy św., sprawowania innych sakramentów, sakramentaliów, a także nabożeństw może przebywać wewnątrz kościoła lub kaplicy jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Księdza Proboszcza/Administratora parafii czynię odpowiedzialnym za wprowadzenie mojego dekretu w życie" - napisał bp Grzegorz Kaszak.
Pełna treść dekretu na stronach Diecezji Sosnowieckiej.
METROPOLIA GDAŃSKA
Archidiecezja Gdańska
"Wydaję decyzję, aby w Archidiecezji Gdańskiej podczas każdej Mszy św. (niedzielnej, świątecznej, obrzędowej, w dni powszednie) i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób (łącznie z osobami duchownymi i posługującymi). Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła i ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego. Rodzinę zgłaszającą pogrzeb, należy uprzedzić o rozporządzeniu państwowym" - napisał w wydanym dzisiaj dekrecie abp Sławoj Leszek Głódź.
Arcybiskup przypomniał o obowiązującej dyspensie.
Decyzją metropolity zawieszone zostały wspólnie celebrowane nabożeństwa, spotkania formacyjne, kursy, rekolekcje, pielgrzymki, sakrament bierzmowania, wizytacje, spotkania grup duszpasterskich, wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.
Pełna treść dekretu na stronach Archidiecezji Gdańskiej.
Diecezja Pelplińska:
Biskup pelpliński, Ryszard Kasyna, przypomniał o obowiązującej dyspensie.
"Postanawiam, aby w kościołach i kaplicach diecezji pelplińskiej podczas Mszy Świętych i nabożeństw nie przebywało więcej niż 50 osób. Zbliżając się do ww. określonej liczby wiernych wewnątrz świątyni, należy zamknąć drzwi i umieścić odpowiednią informację na zewnątrz lub ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienia bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii - są wyrazem miłości bliźniego" - zaznaczył w wydanym komunikacie biskup.
Pełna treść komunikatu na stronach Diecezji Pelplińskiej.
Diecezja Toruńska:
"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br. oraz nawiązując do stanowiska abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zalecam, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Eucharystia jest szczytem i źródłem życia Kościoła, dlatego Jej sprawowanie jest tak ważne, jednak nadzwyczajna sytuacja oraz troska o zdrowie i życie własne i innych pozwala na modlitwę w domu i łączność duchową ze świątyniami. Każda Msza święta, nawet bez udziału wiernych, jest zawsze modlitwą całego Kościoła" - napisał w skierowanym do diecezjan słowie bp Wiesław Śmigiel.
"Piszę to z drżeniem serca, ale w poczuciu odpowiedzialności za Kościół. Wobec decyzji władz świeckich, których nie wolno ignorować, zachęcam do skorzystania z udzielonej wcześniej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych" - dodał biskup toruński.
Pełna treść oświadczenia na stronach Diecezji Toruńskiej.
METROPOLIA GNIEŹNIEŃSKA
Archidiecezja Gnieźnieńska:
"(...) Proszę Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Na drzwiach wejściowych do świątyni należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją danej Mszy świętej" - napisał w wydanym komunikacie abp Wojciech Polak, prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński, przypominając jednocześnie o obowiązującej dyspensie.
Pełna treść komunikatu na stronach Archdiecezji Gnieźnieńskiej.
Diecezja Bydgoska:
"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, zalecamy aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościołów diecezji bydgoskiej mogło przebywać maksymalnie 50 osób" - brzmi komunikat kurii Diecezji Bydgoskiej.
Więcej informacji na stronie Diecezji Bydgoskiej.
Diecezja Włocławska:
W pilnie wydanym w piątkowy wieczór komunikacie Kuria Diecezjalna Włocławska, od 14 marca do odwołania zarządziła, aby na terenie diecezji podczas każdej mszy św i nabożeństw wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Odwołała jednocześnie wszelkie rekolekcje wielkopostne. Przypomniano również o obowiązującej dyspensie.
Pełna treść komunikatu na stronach Diecezji Włocławskiej.
METROPOLIA KATOWICKA:
Archidiecezja Katowicka:
Metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, przypomniał - w związku z decyzją rządu o ograniczeniu liczebności zgromadzeń - o udzielonej "dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej liturgii, która aktualnie dotyczy – ze względu na wprowadzony stan epidemiczny – wszystkich wiernych archidiecezji".
Arcybiskup zalecił również ograniczyć możliwość uczestnictwa w mszach św. wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z zamówioną intencją mszy św, lub w przypadku pogrzebu - do najbliższej rodziny. Abp Skworc nakazał również zawiesić posługę służby liturgicznej.
Pełna treść komunikatu na stronach Archidiecezji Katowickiej.
Diecezja Gliwicka:
Jak wynika z dekretu opublikowanego w sobotę m.in. na stronach gliwickiej kurii, bp Kopiec wydał go w związku z wprowadzeniem w piątek stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i "mając na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa".
Zgodnie z dekretem odwołane zostają planowe godziny mszy we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej. Kapłani mają odprawiać przewidziane msze w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo).
- Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii; z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji (dwukrotne lub trzykrotne odprawienie mszy przez jednego kapłana)
- napisał bp Kopiec.
Dekretem zawieszone zostały też nabożeństwa "Gorzkich żali" i "Drogi Krzyżowej" we wszystkich kościołach i kaplicach; podtrzymane została też decyzja o zawieszeniu rekolekcji, misji parafialnych, wyjazdów i spotkań formacyjnych.
Biskup gliwicki zdecydował, że uroczystości pogrzebowe należy w tej diecezji ograniczyć jedynie do cmentarza, a obecność uczestników – do najbliższej rodziny (nie więcej niż 50 osób).
Diecezja Opolska:
W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, biskup opolski, Andrzej Czaja, powiadomił o rozszerzeniu dyspensy udzielonej 13 marca "na wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej".
"Nasze kościoły pozostaną otwarte. Proszę jednak Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób. Zalecam, aby były to w pierwszej kolejności osoby związane z intencją danej Mszy świętej" - napisał w komunikacie biskup opolski.
Pełna treść komunikatu na stronach Diecezji Opolskiej.
DANE BĘDĄ AKTUALIZOWANE