Obecnie funkcję ministra finansów pełni premier Morawiecki, po tym jak poprzedni szef resortu Marian Banaś został powołany pod koniec sierpnia przez Parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Tymczasem szef polskiego rządu ujawnił, że nazwisko nowego ministra poznamy w ciągu najbliższych kilku dni.
W najbliższych kilku dniach zadecydujemy o tym, kto do końca tej kadencji będzie pełnił funkcję ministra finansów.
- zapowiedział premier Morawiecki na antenie Polsat News.
Banaś funkcję ministra finansów pełnił od czerwca tego roku. Wcześniej był wiceministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Był też Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, pełnomocnikiem rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych.
Jednocześnie na antenie Polsat News premier Morawiecki mówił o szczegółach podatku cyfrowego.
Kwestia podatku od usług cyfrowych poruszona została przez wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który przebywał w Polsce w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pence powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych, "które utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami".
Zapytany o temat podatku cyfrowego w Polsat News premier Morawiecki odparł, że „czekamy na rozwiązania zaproponowane przez Brukselę i OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ). Planujemy wdrożyć taki podatek, który będzie zgodny z zasadami Unii Europejskiej, a jednocześnie z regułami OECD.
- podkreślił premier.
Wskazał również na „pewną hybrydę, która jest teraz tworzona we Francji”, która obejmuje „zwrot z budżetu francuskiego powyżej pewnych kwot”.
My nie chcemy wdrożyć takiego zamieszania i w tych miesiącach nie ma takich prac, czy planów.
- zadeklarował Morawiecki.
Przekonywał jednocześnie, że jest „determinacja, mało tego, jest również gotowość nasza, żeby podatek cyfrowy stanowił np. źródło własne w ramach Unii Europejskiej - my wtedy przekażemy do budżetu naszą część, którą UE uzgodni na zharmonizowanym poziomie ogólnoeuropejskim”.
Dodał, że Polska jest na dobrej drodze do pozyskania bardzo dobrego budżetu europejskiego na potrzeby z zakresu polityki spójności.
Ten filar w budżecie unijnym, który jest kluczowy, dotyczy około 350-400 mld euro.
- wskazał.
Dopytany, czy prace nad podatkiem cyfrowym się zaczęły, premier odparł:
Prace analityczne toczymy w bardzo wielu obszarach, taka jest rola ministerstwa finansów. Ale prace na poziomie, że tak powiem, polityczno-wdrożeniowym zostały niejako scedowane na tym etapie na poziom UE. My dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej.
- przekonywał szef rządu.
Biuro prasowe resortu informowało w lipcu, że Ministerstwo Finansów prowadziło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, a punktem wyjścia do przygotowania projektu ustawy stanowił projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych, zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r.