2024 trudny dla Polaków
W sylwestrowy wieczór - prezydent - jak co roku - wygłosił orędzie noworoczne. Podkreślił w nim, że w ciągu ostatniego roku zauważył wiele "niepokojących sygnałów" dotyczących przyszłości Polski.
"Rekordowa dziura budżetowa, opóźnienia strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, problemy służby zdrowia i groźba zamykania szpitali"
– powiedział.
Prezydent Duda stwierdził, że od wymienionych przez niego spraw uzależniony jest poziom życia Polaków oraz rozwój naszego kraju. "Podsumowując ten rok warto zadać pytanie, czy te sprawy były i są priorytetem obecnie rządzącej koalicji? Niestety, odpowiedź jest negatywna" - ocenił.
Kuleje kolejny sektor gospodarki
Okazuje się, że sytuacja nie wygląda dobrze m.in. w polskim budownictwie. Waldemar Buda, eurodeputowany PiS, były minister rozwoju i technologii opublikował w mediach społecznościowych dane GUS oraz Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wynika z nich jasno, że w 2024 roku:
- spadł poziom inwestycji firm w budowle i budynki,
- wzrosła skala restrukturyzacji w branży budowniczej,
- pogorszyła się dynamika produkcji budowlano-montażowej.
Polityk zauważa, że "to jest katastrofa, która przełoży się na inne branże, podwykonawcy, kooperanci pakują się na szparagi do DE". A to dopiero rok...
Raz dwa trzy i uśmiechamy się!
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) January 4, 2025
Ilość upadłości w budownictwie rekord, inwestycje firm w budynki i dynamika branży najniżej od 10 lat!
To jest katastrofa, która przełoży się na inne branże, podwykonawcy, kooperanci pakują się na szparagi do DE.
A to dopiero rok!💔 pic.twitter.com/wSmUtAcRRv
Zapaść w budowlance
Nie tak dawno temu "Dziennik Gazeta Prawna" opisywał, że od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej budowlanka po raz trzeci przeżywa załamanie. Z analizy wynikało, że tylko w ubiegłym roku - niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm. Niepokojące zjawisko ma być skutkiem zastoju we wszystkich segmentach branży.
Gazeta pisała ponadto, że "po dziewięciu miesiącach 2024 r. liczba niewypłacalnych podmiotów w branży budowlanej jest już o 40 proc. wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego i 10 proc. wyższa niż w całym 2023 r.