BANCOVO. to internetowy pośrednik kredytowy umożliwiający porównanie i uzyskanie kredytu lub pożyczki gotówkowej bez wychodzenia z domu.
Platforma Bancovo.pl umożliwia obecnie uzyskanie pożyczki w jednej czterech instytucji finansowych: Alior Banku, estońskiego Inbanku oraz firm pożyczkowych TakToFinanse i SuperGrosz. Natomiast na koniec 2018 klient będzie mógł wybrać ofertę nawet 12 instytucji.
Składanie wniosków zostało maksymalnie uproszczone, ponad połowa pól (adresy, dane pracodawcy, dane dokumentu tożsamości) jest wypełniana automatycznie dzięki wykorzystaniu zewnętrznych baz danych. Klient będzie mógł otrzymać oferty po minucie od złożenia wniosku, po podjęciu decyzji przelew pieniędzy może zaś otrzymać nawet po kwadransie.
Monika Charamsa, prezes spółki NewCommerce Services, będącej właścicielem marki Bancovo, powiedziała, że genezą projektu było coraz częstsze korzystanie przez klientów z usług on-line, gdzie można porównywać wiele danych w czasie rzeczywistym.
– Branża finansowa nie miała takiego agregatora, będącego odpowiednikiem np. Booking.com. Trendy rynkowe wskazują, ze czas najwyższy na takie usługi. Za granicą rozwija się dynamicznie rynek pośrednictwa on-line, np. w USA QuickenLoans, w Skandynawii – Lendo, w Niemczech Smava, zaś Trussle czy Habito w Wielkiej Brytanii. Dla nas najważniejsze jest rozwijanie oferty, planujemy podłączać trzy nowe podmioty kwartalnie. Chcemy być liderem w tym segmencie polskiego rynku i w 2020 r. sprzedać kredyty o wartości 3 mld zł
– zapowiedziała prezes Monika Charamsa.
Bancovo. to FinTech, w który Alior Bank zainwestuje 30 mln zł. Bruno Ferreira, członek Rady Nadzorczej w NewCommerce Services, zapewnił, że korzyścią dla Alior Banku z inwestycji w spółkę będą prowizje od innych instytucji finansowych. – Nasze wyniki tworzą prowizje, niezależnie od tego, do kogo skierujemy klienta. Bancovo będzie jak Android, platforma, który pomaga we wdrażaniu nowych usług i aplikacji od wielu dostawców – powiedział dyrektor Ferreira.
Bancovo jest również odpowiedzią na zachowania ludzi młodych, do 35 roku życia. Jak pokazują badania BIK, znaczna część takich klientów korzysta głównie z ofert firm pożyczkowych. Bancovo będzie dla nich miejscem, w którym mogą porównać nie reklamy, ale przygotowane specjalnie dla nich spersonalizowane i ostateczne oferty pożyczek z kilku firm.
– W bankach 20 proc. to klienci do 35 roku życia, w firmach pożyczkowych natomiast 50 proc. Ok. 60 proc. z tych młodych ludzi nie idzie wcale najpierw do banku, tylko od razu do firm pożyczkowych
– powiedział Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej
Twórcy Bancovo prognozują, że do końca tego roku liczba partnerów finansowych wzrośnie nawet do 14 podmiotów. W tej liczbie ma być pięć do sześciu banków oraz osiem firm pożyczkowych. Trwają też rozmowy zmierzające do wykorzystania platformy we współpracy z głównymi podmiotami na rynku e-commerce (sklepy internetowe).