"W całości ten wzrost zostanie przeznaczony na opłacenie składki do Instytutu Bruegel'a w wysokości 132 tys. euro" - poinformował. Jak mówił, założony Instytut Bruegel'a to think tank założony w 2004 roku przez 12 państw członkowskich w tym Polskę. Obecnie tworzy go 18 państw oraz korporacje międzynarodowe. Z Europy Środkowej należą do niego Słowacja i Węgry.
Instytut ma 6 pozycję wśród think tanków na świecie. Członkostwo w nim daje Polsce możliwość wpływu na prace badawcze, na lepsze uwzględnianie perspektywy państw naszego regonu i lobbing na rzecz naszych interesów
- mówił.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów poinformował, że zaplanowana na 2017 rok kwota składki członkowskiej do budżetu UE wyniosła 18,165 mld zł. Kwota ta była zaplanowana, zgodnie z tym, co zaplanowała Komisja Europejska w projekcie unijnego budżetu. Jednak okazało się - wyjaśnił - że pobrane składki z państw członkowskich przewyższyły znacznie potrzeby budżetu unijnego na 2016 rok.
Wynikało to przede wszystkim z opóźnień w realizacji projektów finansowanych przez UE, co miało miejsce w większości państw członkowskich, także w Polsce. Nadpłaty państw członkowskich za 2016 zostały rozliczone dwuetapowo w ciągu roku 2017 poprzez redukcję składek należnych za ten rok.
Skorzystała z tego także Polska pomniejszając odpowiednio składki płacone w każdym miesiącu. W efekcie tych zmian polska składka do unijnego budżetu w 2017 roku będzie niższa o 2,37 mld zł. Tym samym łączna kwota składki to 15,795 mld zł
- poinformował przedstawiciel Ministerstwa Finansów.