Mercedes-Benz jest jednym z liderów w dziedzinie napędów elektrycznych. Sama zaś konsekwentna elektryfikacja całej gamy aut spod znaku gwiazdy to kluczowy element strategii Ambition2039 i zasadniczy warunek do osiągnięcia neutralności CO2. W 2022 r. oferta producenta będzie obejmować osiem w pełni elektrycznych modeli Mercedes-EQ. Globalna sieć fabryk Mercedes-Benz jest już gotowa do tej ofensywy i prowadzi integrację modeli Mercedes-EQ z seryjną produkcją w istniejących zakładach.
W maju 2019 r. do bieżącej seryjnej produkcji w fabryce Mercedes-Benz w Bremie włączono model EQC. Zaledwie kilka miesięcy później niemiecko-chińska spółka joint venture Beijing Benz Automotive Co.Ltd. (BBAC) rozpoczęła montaż EQC na lokalny rynek chiński. W 2020 r. w Vitorii w północnej Hiszpanii ruszyła produkcja elektrycznego vana klasy premium – EQV.
W 2021 r. nabywcy aut kompaktowych będą mieli do wyboru dwa w pełni elektryczne kompaktowe SUV-y z gwiazdą: EQA i EQB. Światowa premiera pierwszego z nich odbędzie się już w styczniu 2021 r. Uruchomienie produkcji EQA w fabryce Mercedes-Benz w Rastatt odbyło się całkowicie bezproblemowo. Podobnie jak w przypadku EQC z Bremy i Pekinu oraz EQV z Vitorii, które są już na rynku, w pełni elektryczne modele powstają w Rastatt na tej samej linii, co pojazdy kompaktowe z napędami konwencjonalnymi i hybrydowymi. W przyszłym roku produkcję EQA w Pekinie, w wersji na lokalny rynek chiński, uruchomi również BBAC.
W 2021 r. rozpocznie się też budowa modelu EQB; egzemplarze na światowy rynek będą powstawać w węgierskiej fabryce Mercedes-Benz w Kecskemét, a dla nabywców z Państwa Środka – w zakładach BBAC w Pekinie. Trwają już odpowiednie przygotowania obu fabryk, w tym szkolenia pracowników i prace remontowe. Kompaktowy SUV EQB będzie pierwszym całkowicie elektrycznym seryjnym Mercedesem z Węgier i dołączy do wytwarzanych tam hybryd plug-in: CLA i CLA Shooting Brake. W Kecskemét, oprócz produkcji w niemieckiej fabryce Mercedesa w Rastatt, ma powstawać także Klasa A z hybrydowym napędem plug-in.
Także w drugiej połowie 2021 r. fabryka Mercedes-Benz w Bremie rozpocznie produkcję biznesowego sedana EQE; wkrótce potem budowa modelu ruszy w zakładzie w Pekinie. Fabryka w stolicy Państwa Środka będzie wówczas produkować łącznie cztery modele Mercedes-EQ na lokalny rynek.
Z kolei zakłady Mercedes-Benz w Tuscaloosie (USA) przygotowują się do produkcji SUV-ów na bazie modeli EQE i EQS; jej uruchomienie zaplanowano na 2022 r. Pojazdy będą powstawać na tej samej linii, co SUV-y z napędami konwencjonalnymi oraz hybrydowymi zespołami plug-in.
W 2022 r. Mercedes-Benz będzie wytwarzać łącznie osiem elektrycznych modeli Mercedes-EQ w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.