10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

GPW zakłada większe wsparcie krajowej gospodarki

Nowa Strategia Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) zakłada między innymi większe niż dotychczas wsparcie krajowej gospodarki, co powinno ułatwić Polsce dogonienie najbardziej rozwiniętych rynków świata - poinformowała giełda w komunikacie.

facebook.com/GPW.WSE

W sumie zarząd GPW przedstawił 14 inicjatyw strategicznych, które mają być drogowskazami na drodze umacniania pozycji międzynarodowej GPW. Giełda postawi też na budowę nowych platform sprzedażowych na warszawskim parkiecie.

Giełda podała, że ma zamiar skoncentrować się na rozwoju technologicznym oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania, które zdywersyfikują przychody grupy.

W Polsce powstaje coraz więcej innowacyjnych spółek, start-upów, które będą potrzebowały kapitału na rozwój. Nasza oferta musi być dostosowana także do nich, by mogły po ten kapitał sięgnąć w zorganizowany sposób. Przedsiębiorcom wciąż brakuje możliwości finansowania przedsięwzięć obarczonych dużym ryzykiem. GPW pragnie odpowiedzieć na potrzeby sektora MSP, który w przyszłości będzie stawał w szranki z międzynarodową konkurencją. W polskiej gospodarce firmy powinny oferować produkty i usługi skalowalne globalnie

– powiedział cytowany w komunikacie prezes GPW Marek Dietl.

Dziś przedstawiamy pierwsze z naszych inicjatyw – kolejne będą prezentowane na początku 2019 roku

– dodał szef GPW.

Nowa strategia giełdy zakłada też, że w nadchodzących latach, rynek kapitałowy ma być wsparciem w finansowaniu budowy nowej infrastruktury w Polsce, co będzie wymagało kilkuset miliardów złotych nakładów. Udostępniona ma zostać Platforma Aukcyjna Usług Infrastrukturalnych dla usług związanych z rynkami energii elektrycznej i gazu łącznie z rozwojem instrumentów terminowych z fizyczną dostawą energii elektrycznej i gazu.

Giełda planuje też stworzenie elektronicznej platformy do handlu odpadami i produktami ich przetworzenia. Platforma będzie rozwiązaniem wpisującym się w unijny model związany z gospodarką odpadami, oparty na obiegu zamkniętym.

Kolejną inicjatywą strategiczną ma być kompleksowy program edukacyjny, wspierający rozwój przedsiębiorców z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Filarem projektu jest wprowadzenie i rozwój programu "GPW Growth", którego głównym założeniem będzie wsparcie spółek w budowaniu ich wartości poprzez ekspansję z wykorzystaniem zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności z mocnym akcentem rozwoju poprzez rynek kapitałowy.

Aby poprawić płynność na rynku kasowym i instrumentów pochodnych GPW chce promować zwiększyć skalę pożyczek papierów wartościowych.

GPW chce ponadto wprowadzać nowe instrumenty pochodne, utworzyć platformę łączącą spółki poszukujące kapitału z inwestorami na rynku niepublicznym czy powołać spółkę, która zainwestuje w fundusze kapitału podwyższonego ryzyka.

Giełda planuje ponadto rozwinąć rynek BondSpot, tak aby zapewnić na nim pełną oferty produktów i usług w zakresie instrumentów dłużnych (obligacji skarbowych i korporacyjnych).

Plany zakładają też wprowadzenie dwóch nowych wskaźników referencyjnych dla rynku obligacji i rynku pieniężnego, upowszechnienie wiarygodnego ratingu na krajowym rynku dłużnych instrumentów finansowych, wprowadzenie standardów raportowania biznesowego pozwalających na automatyczne przetwarzanie danych i obniżenie kosztów raportowaniem przez spółki, zbudować zestaw innowacyjnych narzędzi do identyfikacji i analizy kosztów transakcyjnych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#gospodarka #GPW

redakcja