Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) liczy na współpracę z indyjską spółką węglową Coal India Limited m.in. przy odmetanowaniu jednej z tamtejszych kopalń. Projekt jest wśród potencjalnych przedsięwzięć, przy realizacji których polskie firmy górnicze chciałyby współpracować z indyjskimi partnerami.
Perspektywy bliższej współpracy m.in. w dziedzinie górnictwa są jednym z tematów rozpoczętego dziśk w Kalkucie indyjsko-polskiego forum biznesu. Polskiej delegacji przewodniczą wiceministrowie: spraw zagranicznych Marek Magierowski i energii Grzegorz Tobiszowski.
Jak relacjonowali dzisiaj na Twitterze przedstawiciele Ministerstwa Energii, w swoim wystąpieniu podczas forum wiceminister Tobiszowski podkreślił wieloletnie tradycje i doświadczenie polskich firm w wydobywaniu surowców energetycznych.
„Konsekwentnie rozwijamy nowoczesne górnictwo. To jeden z fundamentów budowania stabilnych relacji gospodarczych z zagranicznymi partnerami”
– mówił Tobiszowski, wyrażając przekonanie, że polski przemysł górniczy może z powodzeniem konkurować na międzynarodowym rynku. „Ma ku temu potencjał” – podkreślił wiceminister.
Według Tobiszowskiego, strona polska może zaoferować indyjskim partnerom m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.
„Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia ich pozycji na arenie międzynarodowej”
– ocenił Tobiszowski.
O możliwość realizacji wspólnych z indyjskimi firmami przedsięwzięć zabiega m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i firmy okołogórnicze, z którymi JSW od lat współpracuje. Polscy partnerzy chcieliby wesprzeć indyjskie górnictwo w rozwiązaniu problemów, z którymi będzie musiało uporać się m.in. podczas planowanej budowy kopalń głębinowych w tym kraju.
Największy tego typu problem dotyczy ogromnej ilości metanu, który pojawia się przy schodzeniu z eksploatacją do niżej położonych pokładów węgla. Polacy mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie, zarówno jeśli chodzi o projektowanie, wdrożenie odmetanowania wraz z budową służącej temu infrastruktury, jak i gospodarczego wykorzystania metanu.
Grupa Kapitałowa JSW przy współpracy ze swoim wieloletnim partnerem – spółką ZOK z grupy EXME Berger Group - będzie zabiegać o kontrakt z fimą Coal India Limited, która zamierza wdrożyć odmetanowanie w jednej ze swoich kopalń. Chodzi o kopalnię głębinową zaprojektowaną i zbudowaną przez Polaków jeszcze w latach 60. XX w. w pobliżu miejscowości Ranchi.
„To kopalnia zaprojektowana przez Polaków. Teraz chcemy wejść na ten rynek z polską myślą techniczną. JSW i EXME Berger Group współpracują od wielu lat, wiele podobnych projektów wspólnie już zrealizowaliśmy i z chęcią przeniesiemy nasze bogate doświadczenia na rynek hinduski. Tu jesteśmy niekwestionowanym liderem”
– skomentował w poniedziałek prezes JSW Daniel Ozon.
Celem Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest zwiększenie obecności na rynku hinduskim, a także rozwijanie współpracy m.in. w zakresie wykorzystania metanu. Szansą na to jest przetarg organizowany właśnie przez Coal India Limited.
Indyjski projekt został rozpisany na 9 lat i obejmuje wykonanie modelu złoża gazu, dobór i zaprojektowanie systemu odmetanowania wraz z gospodarczym wykorzystaniem metanu, dostawę i montaż niezbędnych urządzeń, a także wdrożenie systemu odmetanowania wraz z jego późniejszą obsługą.