Rosja zakręciła dziś kurek z gazem Polsce i Bułgarii. Minister Anna Moskwa podała dziś, że magazyny gazu w Polsce są wypełnione w 80 proc. Czy jesteśmy zabezpieczeni gazowo? Na to pytanie odpowiadali eksperci.
PGNiG poinformowało we wtorek, iż zostało uprzedzone przez Gazprom, że rosyjski koncern w środę o godz. 8 rano wstrzymuje dostawy gazu z kontraktu jamalskiego z powodu odmowy zapłaty za surowiec w rublach.
Minister klimatu i środowiska poinformowała dziś rano, że Polska ma 80 proc. zapasu gazu, co nie oznacza, że będziemy z tego korzystać.
To, że mamy tak dobre i wysoki poziom zapasów nie oznacza, że będziemy ich używać. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej potrzeby, mamy dostawy gazu LNG, przez interkonektor czeski, za chwilę przez litewski, który rusza od 1 maja. Będziemy uruchamiać zapasy gdyby ten poziom dostaw dobowych był niższy niż zapotrzebowanie, wtedy w jakimś tam minimalnym stopniu możemy uruchamiać, ale bardziej jest to sezon jesienny, zimowy niż teraz
– podała minister Moskwa.
Już po wczorajszej zapowiedzi odcięcia gazu przez Gazprom, eksperci zaczęli zastanawiać się, czy Polska jest zabezpieczona w gaz.
Zużycie gazu w Polsce wyniosło 20 mld m3. Eksperci przedstawili swoje wyliczenia.
Polska zużywa około 20 mld m sześc. gazu rocznie. Ma: 5 wydobycia, 6,3 z gazoportu, 5,5 z rewersu Jamału. Do tego: 2 z Litwy od maja, 5,7 ze Słowacji od lipca, 2-3 z Baltic Pipe w październiku i 10 w grudniu ~20-27 mld m sześc. Polska jest bezpieczna bez Rosji
– napisał Wojciech Jakubik.
korekta wydobycia - w tym roku będzie to 3,8 mld m sześc.
— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) April 27, 2022
Kolejne analizy zaprezentował Wojciech Wiech.
To teraz jeszcze przegląd dywersyfikacji dostaw gazu (dane w mld m3). Własne wydobycie: 4, Terminal LNG w Świnoujściu: 6,5, Baltic Pipe: 8, Terminal FSRU: 6, GIPL do terminala w Kłajpedzie: 2, Rewers na Jamale: 2,5. Zużycie 2021: 20
– napisał.
To teraz jeszcze przegląd dywersyfikacji dostaw gazu (dane w mld m3)
— Jakub Wiech (@jakubwiech) April 26, 2022
🇵🇱Własne wydobycie: 4
🇵🇱Terminal LNG w Świnoujściu: 6,5
🇵🇱Baltic Pipe: 8
🇵🇱Terminal FSRU: 6
🇵🇱GIPL do terminala w Kłajpedzie: 2
🇵🇱Rewers na Jamale: 2,5
—————
🇵🇱Zużycie 2021: 20
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zaznaczył dziś w RMF FM, że nie będziemy więcej kupować gazu od rosyjskich podmiotów".
"To się stało szybciej, niż przewidywaliśmy. W warunkach normalnych kontrakt z Gazpromem miał wygasnąć w grudniu”
– podał.
Jednocześnie powiedział, że do tej sytuacji przygotowywaliśmy się od sześciu lat.
"Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpiecznie"
- podkreślił Naimski.
Rząd chce, aby drugi gazoport w Gdańsku był ukończony w 2025 r. Według aktualnych planów Gaz-Systemu pływający terminal FSRU miałby ruszyć z początkiem 2028 r.