Nazwa.pl – największy rejestrator nazw w domenie .pl, współpracujący z NASK PIB, podpisał obsługiwane przez siebie nazwy protokołem DNSSEC. Wprowadzone zmiany zwiększają poziom bezpieczeństwa prawie 450 tys. Domen, co stanowi niemal jedną piątą wszystkich nazw w domenie z rozszerzeniem .pl.
Bezpieczeństwo w sieci to bez wątpienia niezwykle istotna i aktualna kwestia dla każdego internauty. W szczególności, jeżeli dokonujemy transakcji on-line czy podajemy swoje dane w Internecie. Na koniec 2017 roku ok. 1,6% nazw w domenie .pl było zabezpieczone protokołem DNSSEC. Liczba zabezpieczonych nazw wzrosła do prawie 490 tys., z czego nazwa.pl obsługuje ponad 90% z nich, co daje firmie niekwestionowaną pozycję nr 1 w zakresie bezpieczeństwa wśród firm oferujących usługi rejestracji domen i hostingu w Polsce. Od teraz nazwy w domenie .pl obsługiwane przez nazwa.pl będą domyślnie zabezpieczone w ten sposób.
Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, uruchomienie DNSSEC to dobre posunięcie i krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa polskiego Internetu.
- Bycie nr 1 zobowiązuje, także do tego, aby brać odpowiedzialność za to, co dzieje się na rynku. Taka sytuacja obliguje nas do wyznaczania trendów. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, aby nasi klienci w ramach opłaty za domenę uzyskali dostęp do bezpiecznego protokołu. Chcemy, by użytkownicy domen zarejestrowanych w nazwa.pl czuli się pewnie i bezpiecznie - mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.
Dzięki tym działaniom łączna liczba nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC wzrosła do prawie 490 tys., a rejestr domeny .pl znalazł się na czwartym miejscu najlepiej zabezpieczonych pod tym względem rejestrów wśród wszystkich, ponad 60 członków CENTR (Council of European National Top-Level Registries), za Holandią (ponad 2 mln 870 tys. nazw), Szwecją (ponad 870 tys. nazw) i Czechami (ponad 620 tys. nazw).
- Bardzo nas cieszy, że nasze działania edukacyjne oraz warsztaty techniczne organizowane dla Partnerów dotyczące bezpieczeństwa domen internetowych przynoszą efekty. Tym bardziej doceniamy fakt, że największy Partner NASK, nazwa.pl, zdecydował się na zabezpieczenie obsługiwanych przez siebie domen protokołem DNSSEC i tym samym awansował do grona liderów nowoczesnych rejestratorów domen w Europie. Warto dodać, że wśród naszych rejestratorów są również inne firmy oferujące wsparcie DNSSEC i mamy nadzieję, że wkrótce ta usługa stanie się standardem w Polsce – mówi Roman Malinowski, kierujący krajowym rejestrem domeny .pl w NASK.
Na czym polega zwiększenie bezpieczeństwa domen poprzez DNSSEC? Dotychczas wykorzystywany protokół DNS został zaprojektowany tak, aby w szybki i prosty sposób użytkownik Internetu otrzymał połączenie z poszukiwaną stroną, niestety odbywa się to przy pominięciu weryfikacji autentyczności.
- W praktyce oznacza to, że strona internetowa w niezabezpieczonej domenie może zostać podmieniona. Wyobraźmy sobie, że logujemy się do fałszywej strony banku czy urzędu, podając nasze dane, a co za tym idzie narażamy się na utratę pieniędzy czy ujawnienie wrażliwych informacji na nasz temat – wyjaśnia Krzysztof Cebrat
Protokół DNSSEC jest jednym z elementów podnoszących poziom bezpieczeństwa internautów poprzez mechanizmy uwierzytelnienia źródeł danych w DNS za pomocą kryptografii asymetrycznej oraz podpisów cyfrowych. DNSSEC jest skuteczną metodą zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z DNS, a przez to bezpieczeństwa użytkowników Internetu oraz instytucji funkcjonujących w Sieci. Oznacza to, że np. po wpisaniu w okno przeglądarki adresu WWW sklepu czy banku, użytkownik ma pewność, że rzeczywiście otworzy się strona, której szuka, a nie ta przygotowana przez cyberprzestępców.