Posłowie uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 233 posłów, 210 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Nowe przepisy zakładają pełne wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), w tym jej kontrowersyjny artykuł 9, mówiący o zwrocie kosztów usług wodnych. Polska była już upomniana przez Komisję Europejską za niewdrożenie tych przepisów.
Nowe przepisy mają spełnić warunki wstępne RDW, co pozwoli wykorzystać 3,5 mld euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe. Ustawa implementuje w sumie osiem unijnych dyrektyw - m.in. ściekową i azotanową, wprowadza zmiany do 45 obowiązujących ustaw.
Wiceminister środowiska Mariusz Gajda zapewnił, że nowe przepisy nie będą skutkowały podwyższeniem opłat za wodę i ścieki dla polskich rodzin.
Do ustawy o Prawie wodnym odniosła się również premier Szydło:
- W Senacie zostaną zgłoszone odpowiednie poprawki do projektu ustawy o Prawie wodnym, żeby zabezpieczyć przed możliwością niekontrolowanych podwyżek cen wody [...] Z dzisiejszego dnia proponuję, żebyście wszyscy państwo zapamiętali dwie prawdy: podwyżek wody nie będzie, reforma sądownictwa będzie - powiedziała - zwracając się do posłów - premier. - mówiła w Sejmie premier Beata Szydło.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
#Sejm #prawo wodne #gospodarka #woda
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz