Lidia Skrzyniecka
O autorze
Autor nie dodał jeszcze swojego opisu.
„Duchowni – męczennicy komunizmu”
Wystawa „Duchowni – męczennicy komunizmu” zaprezentowana została na Festiwalu NNW. Na 18 rollup’ach widnieją fotografie oraz opisy polskich i węgierskich duchownych, którzy cierpieli, a niektórzy nawet oddali życie, za swoje przekonania. To zestawienie studium przypadków, by pokazać podobieństwa komunistycznej działalności na terenie Polski i Węgier, a przez całego bloku środkowo-wschodniego. Wśród znakomitych postaci odnajdziemy m.in. Jana Pawła II, ks. Władysława Gurgacza oraz ks. Jerzego Popiełuszkę.
Historia żywa trafia do młodych ludzi
„Byliśmy niczym iskra, od której płomień stopniowo rozchodził się na kolejne regiony, aż zapłonął cały kraj!” – powiedziała jedna z laureatek kartuskiej Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Podczas dwudniowego wydarzenia, organizatorom udało się rozpalić płomień także wśród młodzieży – płomień wiedzy o naszej historii najnowszej. Wydarzenie bowiem zgromadziło nie tylko wielu świadków historii, ale też uczniów zaciekawionych licznymi wydarzeniami przygotowanymi specjalnie dla nich.
Prof. Szwagrzyk: Jestem w stanie sobie wyobrazić, że pewne siły polityczne zlikwidują święto 1 marca
- Mogę sobie wyobrazić, że w przyszłości ci, którzy od lat dążą do likwidacji IPN, będą w stanie ten zamiar zrealizować. Tak samo jestem w stanie sobie wyobrazić, że pewne siły polityczne zlikwidują święto 1 marca. Jednak nie mogę sobie wyobrazić, aby ktoś mógł zakazać nam pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Wierzę, że ich wielkość obroni się sama, a ci, którzy próbują z nimi walczyć, są skazani na niepowodzenie - powiedział wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Lidią Skrzyniecką dla tygodnika "Gazeta Polska".
Uchodzimy w świecie za antysemitów
„W każdym z nas, niezależnie od tego, czy mamy na myśli naród, czy jakąkolwiek grupę, jest ogromne pragnienie bycia uznanym. Chcemy nie tylko być, chcemy zostać uznani za moralnych. Kiedy zacząłem patrzeć w ten sposób na politykę historyczną, dostrzegłem, że w jej obszarze toczy się gra o dużo większą stawkę, niż tylko o przeforsowanie własnej wizji historii.” Rozmowa z dr. Michałem Łuczewskim, Dyrektorem Programowym Centrum Myśli Jana Pawła II, autorem książki „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności”, gościem specjalnym X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (29.09-2.10 Gdynia).