Popyt na rynku magazynowym w Polsce w 2016 roku był rekordowy i wyniósł ponad 3 mln mkw. z czego 70 proc., stanowiły nowe umowy najmu. Na koniec roku 2016 r. wolumen transakcji był wyższy aż o 67 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z raportu AXI IMMO Rynek magazynowy 2016.
Główną siłą napędową był sektor e-commerce oraz ekspansje firm już obecnych w Polsce, w tym operatorów logistycznych, sieci handlowych i podmiotów związanych z branżą motoryzacyjną.
W ślad za potrzebami najemców podążały inwestycje deweloperskie. W ich wyniku oddano do użytku ponad 1,25 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej a 1,3 mln mkw. jest obecnie w budowie.
Rok 2016 był bardzo udany na rynku inwestycyjnym w Polsce.
Polska jest pod tym względem liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z wolumenem transakcji inwestycyjnych przekraczających 4,56 mld euro z czego 770 mln euro przypadło na sektor magazynowy.
W minionym roku zostały pobite rekordowe wyniki z 2015 r. W 2016 r. wynajętych zostało 3,09 mln mkw., z czego ponad 2,18 mln mkw. to nowe umowy i ekspansje.
Jest to wynik o 25% wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim.
Największą siłę przyciągania miały tradycyjne rynki, na czele z Warszawą, gdzie wynajętych zostało 818 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazł się Górny Śląsk, z popytem brutto na poziomie 521 tys. mkw. Poza głównym rynkami 2016 r. należał do nowych lokalizacji, zwłaszcza Szczecina i Bydgoszczy. W Szczecinie zostały zwarte kontakty na 343 tys. mkw. z czego 95% stanowiły nowe umowy najmu. W Bydgoszczy intensywnie rozwijały się sieci handlowe Kaufland i Carrefour.
Niższe koszty pracy, dostępność kadr, stale poprawiająca się infrastruktura drogowa otwierająca nowe możliwości oraz potencjał lokalnych rynków to kluczowe czynniki sukcesu w nowych regionach. W 2017 r. będziemy obserwować rozwój kolejnych lokalizacji takich jak Kielce, Białystok czy Zielona Góra. Ze względu na duże inwestycje produkcyjne oraz bliskość granicy z Niemcami województwo lubuskie może być nową, gorącą lokalizacją na magazynowej mapie Polski
– powiedziała Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.
Łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyła 11,2 mln mkw. Najwięcej nowej powierzchni zostało wybudowane w regionie Warszawy (239 tys. mkw.), następnie w Polsce Centralnej (230 tys. mkw.) i Poznaniu (195 tys. mkw.).
Najintensywniej ze względu na duże kontrakty, buduje się w Szczecinie (313 tys. mkw.), następnie w Warszawie (286 tys. mkw.), Poznaniu (219 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (126 tys. mkw.). Spekulacyjnie najwięcej projektów powstaje w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
Ze względu na inwestycje Mercedesa w Jaworze, ale też innych firm produkcyjnych związanych z obsługą rynku niemieckiego będziemy obserwować rozwój projektów w woj. lubuskim, gdzie powstają projekty BTS dla branży produkcyjnej i motoryzacyjnej, m.in. w Zielonej Górze
– komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.
Źródło: niezalezna.pl,axiimmo.com
#magazyny
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki