Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawie połowa młodych chce opuścić Polskę

Polska znajduje się na czele listy europejskich państw, w których młodzi ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość i decydują się na emigrację zarobkową.

Iannyboy89 (pixabay)
Iannyboy89 (pixabay)
Polska znajduje się na czele listy europejskich państw, w których młodzi ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość i decydują się na emigrację zarobkową.

48 proc. Polaków w wieku 18-24 lata nie ma pieniędzy na uregulowanie podstawowych rachunków, dlatego też wolą opuścić kraj, niż zaciągać kolejne zobowiązania.

Jak wynika z „Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich” przeprowadzonego przez firmę Intrum Justitia, ponad 40 proc. młodych Polaków rozważa przeprowadzkę do innego kraju ze względu na swoją obecną sytuację finansową. W takich rozważaniach wyprzedzają nas tylko Węgrzy – tam chęć wyjazdu deklaruje 60 proc. respondentów.

Z raportu wynika ponadto, że aż 35 proc. z młodych Polaków boi się, że po opłaceniu bieżących zobowiązań nie starczy im funduszy na bieżące wydatki.

- Kłopotliwa sytuacja finansowa młodego pokolenia może wynikać z braku doświadczenia w kontroli finansów osobistych. Z naszego badania wynika bowiem, że mimo tego, iż 60 proc. młodych Polaków wie, jakich rachunków może spodziewać się w danym miesiącu, trudno jest im pogodzić opłaty z codziennymi wydatkami

- komentuje Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia Polska.

37 proc. Polaków w wieku 18-24 lata przyznaje, że nie jest w stanie bez zapożyczenia się wydać jednorazowo 300 euro, liczonego jako połowa średniego, miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Nie lepiej jest wśród osób w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do takiego problemu przyznaje się aż 26 proc. badanych z tej grupy wiekowej.

Młodzi ludzie najbardziej narzekają na system podatkowy w Polsce. Zdaniem 34 proc. badanych w wieku 18-24 lata oraz 35 proc. w przedziale wiekowym 25-34 lata, jest on główną przyczyną ich kłopotów finansowych. Na kolejnych pozycjach plasują się koszty opieki zdrowotnej i koszty codziennych zakupów.

Według młodych Polaków najmniej na sytuację finansową wpływają rozwody, koszty paliwa oraz, co ciekawe, koszty wakacji, a także koszty korzystania z telefonu komórkowego i internetu. Na sytuację młodego pokolenia w naszym kraju duży wpływ ma również poziom bezrobocia, który wśród osób w wieku 15-24 lata wynosi 19,30 proc. Dla porównania poziom ten w Niemczech to 7 proc.  

 



Źródło: niezalezna.pl

MP