Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szara strefa w Polsce: 13 czy 23,5 proc.?

- Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, poprawa ściągalności podatków oraz ograniczenie skali wyłudzeń jest wyzwaniem, przed jakim stoi rząd.

stevepb (pixabay)
stevepb (pixabay)
- Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, poprawa ściągalności podatków oraz ograniczenie skali wyłudzeń jest wyzwaniem, przed jakim stoi rząd. W tych działaniach, które realizowane są przede wszystkim przez ministra finansów, minister skarbu oraz nadzorowane przez niego spółki będą służyły swoją wiedzą i wsparciem merytorycznym – zapewnił Marek Zagórski, wiceminister skarbu podczas debaty eksperckiej „Przeciwdziałanie Szarej Strefie 2014-2020”.

Była to kolejna z cyklu debat zorganizowanych w ramach Programu Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce i Business Centre Club (BCC).

Podczas dyskusji przedstawiono dane, z których wynikało, że wskaźniki szarej strefy w Polsce są wyższe niż średnia wskaźników w Europie. Według kalkulacji Schneidera w 2014 r. szara strefa w Polsce wynosiła 23,5 proc. PKB. Z kolei Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w 2014 r. ten wskaźnik szacował na 19,5 proc. PKB, a GUS - na 13 proc.

Program Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce i Business Centre Club stawia sobie za cel odpowiedzenie na pytania, skąd wynikają tak znaczące różnice i jak precyzyjnie oszacować szarą strefę w Polsce oraz w poszczególnych branżach.

Za miesiąc w Ministerstwie Finansów odbędzie się inauguracja raportu, który powstał po całym cyklu debat „Przeciwdziałanie Szarej Strefie 2014-2020”.

 



Źródło: niezalezna.pl

MP