- W przemyśle jest znacznie gorzej niż podczas COVID-u i gorzej niż w 2022 r., mimo ówczesnego wielkiego wzrostu cen energii i gazu - alarmuje minister skarbu w latach 2011-2013, Mikołaj Budzanowski.
Mikołaj Budzanowski, minister skarbu za rządów PO-PSL, obecnie zasiadający w zarządzie firmy Boryszew, w rozmowie z money.pl alarmuje, że przemysł znalazł się w sytuacji krytycznej.
"W przemyśle jest znacznie gorzej niż podczas COVID-u i gorzej niż w 2022 r., mimo ówczesnego wielkiego wzrostu cen energii i gazu" - podkreślił Budzanowski.
Pytany, jak objawia się ta krytyczna sytuacja przemysłu, stwierdził:
"Zamykane są fabryki, brakuje popytu na wiele produktów, słabnie eksport - to widać w liczbach i wynikach finansowych większości spółek produkcyjnych. Zarówno w polskiej, jak i niemieckiej gospodarce zamykanie fabryk i zwolnienia wynikają z braku obłożenia linii produkcyjnych lub utraty konkurencyjności cenowej. Volkswagen zamyka część zakładów, podobnie Bosch, Thyssenkrupp Steel. Boryszew też zamknął dwa zakłady. To nie są pojedyncze przypadki, ale szerszy trend".
Zaznaczył, że "absolutnie kluczowe są wysokomarżowe inwestycje", bo tylko w ten sposób można "budować trwały wzrost".
Wskazał, że Polsce potrzebny jest "odpowiednik raportu Draghiego", który "zbierze znany problemy w poszczególnych branżach przemysłowych (…) oraz wskaże konkretne sposoby ich rozwiązania".
Indeks PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie ponownie spadł, do poziomu 48,9 pkt. Od 31 miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt, która oddziela wzrost od spadku aktywności.
Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 31 miesięcy składowa dotycząca bieżącej produkcji ukształtowała się powyżej granicy 50 pkt. tylko raz – w październiku br. Sygnalizuje to, że odnotowany w danych GUS silny wzrost odsezonowanej produkcji przemysłowej (o 4,6 proc. m/m) w tym miesiącu miał najprawdopodobniej charakter jednorazowy (…). Taką ocenę wspiera również indeks dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy. Choć pozostaje on powyżej granicy 50 pkt., to w listopadzie odnotował silny spadek i ukształtował się na najniższym poziomie od grudnia 2022 r.
- wskazywał ekonomista banku Credit Agricole Krystian Jaworski