Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Przełomowa decyzja FDA: palacze w USA mają prawo wiedzieć, że IQOS jest mniej szkodliwy niż papierosy

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała w lipcu br. elektronicznemu urządzeniu do podgrzewania tytoniu IQOS status produktu o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP). FDA, działająca przy Departamencie Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, oceniła go jako „właściwy dla promocji zdrowia publicznego” i mogący przynieść „korzyść w skali całej populacji”. Przedstawiciele agencji podkreślili, że palacze, którzy zdecydują się całkowicie zastąpić papierosy tym produktem, mogą odnieść korzyść zdrowotną. To pierwsza tego typu decyzja na świecie.

zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,
Adobe Stock

Choć FDA nie przyznała, że IQOS jest całkowicie pozbawiony ryzyka zdrowotnego dla użytkowników, to po blisko czterech latach analizy badań naukowych potwierdziła, że podgrzewanie tytoniu w tym urządzeniu jest czymś fundamentalnie różnym od palenia papierosów. Przede wszystkim z tego powodu, że IQOS podgrzewa tytoń, ale go nie spala. Wskutek tego  znacznie mniej  naraża użytkowników na działanie szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji niż dym papierosowy. Amerykańska agencja rządowa dopuściła także możliwość informowania o tym fakcie pełnoletnich palaczy ze Stanów Zjednoczonych. 

Zasadniczo różny od papierosów 

Tym samym IQOS stał się produktem dla palaczy nowego rodzaju, zasadniczo różnym od papierosów, w przypadku których palacze – oprócz wysoce uzależniającej nikotyny – wprowadzają wraz z dymem do swojego organizmu pokaźne ilości substancji smolistych i toksyn. W przypadku IQOS nie powstaje dym ani substancje smoliste, a liczba i stężenia toksyn są tu znacząco mniejsze niż w papierosie. 

Dlatego FDA uznała, że urządzenie stanowi lepszy wybór dla tych dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym wypadku kontynuowaliby palenie papierosów. Ponadto jest to także pierwszy i jedyny elektroniczny produkt dostarczający nikotynę, któremu amerykańska FDA przyznała możliwość posługiwania się komunikatem zmodyfikowanego ryzyka (MRTP), świadczącym o redukcji narażenia jego użytkowników na substancje szkodliwe i potencjalnie szkodliwe w porównaniu z palaczami papierosów. Dotychczas żadne inne urządzenie alternatywne dla palaczy takiej autoryzacji nie otrzymało.

Zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe

FDA autoryzowała możliwość posługiwania się przez producenta tego produktu (firmę Philip Morris International) następującymi informacjami:
system IQOS podgrzewa tytoń, ale go nie spala;
tym samym wydziela znacznie mniej substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych [niż papierosy];
badania naukowe wykazały, że całkowite przejście z tradycyjnych papierosów na ten system podgrzewania tytoniu znacząco zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe.

Ponadto FDA stwierdziła, że dostępne dowody naukowe wskazują na to, że wyrób ten powinien przynieść korzyść w skali całej populacji, biorąc pod uwagę zarówno jego użytkowników, jak i osoby, które nie używają wyrobów tytoniowych.

Decyzja amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w zakresie statusu MRTP dla IQOS stanowi przykład dla władz rządowych oraz organizacji zdrowia publicznego, jak można regulować bezdymne alternatywy dla papierosów, w celu ochrony i promocji zdrowia publicznego. FDA to obecnie najlepiej wyspecjalizowana agenda rządowa na świecie do prowadzenia takich badań. 

Właściwy dla promocji zdrowia

Decyzja FDA idzie w parze z międzynarodowym konsensusem naukowymo co do faktu, że IQOS stanowi dla konsumentów wyrobów tytoniowych lepszy wybór niż dalsze palenie papierosów.Pozostaje też w zgodzie z decyzją z kwietnia 2019 roku, w której FDA zezwoliła na komercjalizację IQOS w USA jako produktu „właściwego dla ochrony zdrowia publicznego” („appropriate for the protection of public health”). Tymczasem w swojej najnowszej decyzji z ostatnich dni FDA podkreśliła dodatkowo, że jest to produkt „właściwy dla promocji zdrowia publicznego” („appropriate for the promotion of public health”).

Trudno zatem dziwić się entuzjastycznej ocenie decyzji FDA ze strony władz Philip Morris International, producenta tego urządzenia: 

– Decyzja amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków jest kamieniem milowym w obszarze zdrowia publicznego. Jasno pokazuje, że system podgrzewania tytoniu IQOS jest zasadniczo innym produktem niż papierosy i stanowi lepszy wybór dla tych dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie kontynuowaliby palenie. Teraz pilnie potrzebny jest dialog społeczny i rozmowa o kierunkach polityki umożliwiającej mężczyznom i kobietom, którzy w przeciwnym wypadku dalej paliliby papierosy, przejście na ugruntowane naukowo, bezdymne alternatywy dla papierosów

– uważa André Calantzopoulos, prezes zarządu Philip Morris International. 

Ponad 10 mln palaczy rzuciło papierosy, przechodząc na podgrzewany tytoń 
Tym bardziej, że według szacunków tej firmy do końca marca 2020 roku, około 10,6 mln dorosłych palaczy na całym świecie rzuciło palenie, przestawiając się wyłącznie na system podgrzewania tytoniu IQOS.

Pozytywne opinie na temat tego produktu wydały instytucje rządowe zajmujące się ochroną zdrowia publicznego w Europie i w Azji, w tym m.in., oprócz wspomnianej Agencji 

  • Niderlandzki Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) w 2020 roku;
  • Belgijska Naczelna Izba Zdrowia (CSS, Superior Health Council) w 2020 roku;
  • Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR, Bundesinstitut für Risikobewertung) w 2018 r roku;
  • Japoński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (Japan National Institute of Public Health, KH-IK Kokuritsu Hoken-Iryō Kagakuin) w 2017 roku.

Powyższe opinie wskazują na istotny potencjał IQOS w redukcji substancji toksycznych i rakotwórczych dymu papierosowego. Ich ustalenia w wielu miejscach są również zbieżne z badaniami prowadzonymi przez producenta. 

Warto jednak pamiętać, że produkt ten nie jest pozbawiony ryzyka, a najlepszym rozwiązaniem dla palaczy zawsze pozostaje rzucenie palenia.

 



Źródło: niezalezna.pl,

Patryk Mirecki