Para sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów, jednych z najrzadziej występujących w Polsce ptaków drapieżnych, doczekała się kolejnego potomstwa. W tym roku przyszły na świat trzy małe pisklęta, które niedługo zostaną zaobrączkowane.
Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para sokołów osiadła na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących wówczas bloków energetycznych. W tym roku sokoły zmieniły miejsce gniazdowania, przeprowadzając się na sąsiednią galerię, gdzie wykluły się aż trzy młode osobniki.
Fakt, że tak wyjątkowy gatunek ptaków na dobre zadomowił się w największej polskiej elektrowni, jest potwierdzeniem, że spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odpowiedzialnie podchodzi do prowadzonej działalności, która zawsze realizowana jest z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych.
- Cieszy nas, że nasze sokoły wędrowne czują się w Elektrowni Bełchatów na tyle dobrze, że kolejny raz zdecydowały się u nas powiększyć swoją sokolą rodzinę
- podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
W ubiegłym roku sokola para z Elektrowni Bełchatów doczekała się jednego potomka, który został zaobrączkowany przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Jeszcze w maju, tegoroczne sokole pisklęta, podobnie jak ich o rok starszy brat, również dostaną swoje obrączki. Dwa miesiące temu ornitolodzy zamontowali na dachu jednego z bloków energetycznych specjalną, komfortową budkę, która w przyszłości stanie się docelowym domem dla bełchatowskich sokołów wędrownych.
- Powiększenie sokolej rodziny cieszy tym bardziej, że jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce. Obecność sokołów potwierdza, że ptaki te nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością bełchatowskiego zakładu. Mamy nadzieję, że niebawem sokola rodzina wprowadzi się do nowego, przygotowanego miejsca, w którym będzie miała komfortowe warunki do życia i piękny widok na okolicę
- podkreśla Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów.
Bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.
Do ubiegłorocznego gniazda sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów wprowadziły się pustułki - średniej wielkości drapieżni kuzyni z rodziny sokołowatych.