Sytuacja ekonomiczna firm w III kw. była nadal osłabiona, jednak firmy spodziewają się jej poprawy – zarówno w IV kw., jak i w perspektywie rocznej – podał NBP w opublikowanej w poniedziałek „Analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek „Analizę sytuacji sektora przedsiębiorstw”, która powstała w ramach szybkiego monitoringu NBP. Wynika z niej, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw niefinansowych (SPN) w II kw. 2024 r. była nadal gorsza niż rok wcześniej, ale lepsza niż w I kw. br.
„Chociaż nastąpił dalszy wyraźny spadek wyniku netto SPN w ujęciu rocznym, to był on znacząco płytszy niż kwartał wcześniej. Spowalniał bowiem spadek przychodów ze sprzedaży – zarówno krajowej, jak i zagranicznej – który jednak był nadal głębszy niż w przypadku kosztów, podwyższanych m.in. przez szybki wzrost wynagrodzeń”
– czytamy w raporcie NBP.
Bank centralny dodał, że rentowność obrotu netto sektora wzrosła w porównaniu z I kw., poza tym widoczna była poprawa „większości innych miar efektywności i sprawności działania” przedsiębiorstw. W raporcie czytamy, że obniżyła się nieznacznie płynność firm niefinansowych.
„Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) sugerują, że w III kw. br. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw - na tle ocen historycznych - była nadal osłabiona. Firmy spodziewają się jednak jej poprawy zarówno w IV kw., jak i w perspektywie rocznej. Czynnikiem wspierającym poprawę sytuacji sektora będzie oczekiwane ożywienie popytu, któremu w perspektywie rocznej będzie towarzyszyć - według prognoz przedsiębiorstw - wyższa rentowność działalności”
czytamy w raporcie banku centralnego.
NBP wskazał, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach w II kw. br. nieznacznie się obniżyło, ale oczekiwane ożywienie popytu przełożyło się jednak na poprawę perspektyw zatrudnienia. Jednocześnie – informuje bank centralny – wraz z osłabieniem presji płacowej obniżył się odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzeń w IV kw., choć skala planowanej podwyżki nie uległa zmianie.
Bank centralny podał, że zadłużenie firm na koniec II kw. br. wzrosło w relacji rocznej, na co złożył się niewielki wzrost kredytów inwestycyjnych i spadek – choć mniejszy niż w poprzednich okresach - spadek kredytów na cele bieżące. W III kw. nieznacznie wzrosło zainteresowanie przedsiębiorstw - choć wyłącznie małych i średnich - pozyskaniem finansowania bankowego i jednocześnie zwiększyła się dostępność tej formy finansowania działalności.
„Ankietowane w SM NBP przedsiębiorstwa wskazują na niewielki wzrost skali planowanych w IV kw. 2024 r. podwyżek cen własnych. Nadal najwięcej przedsiębiorstw jako główną przyczynę planowanych podwyżek cen wskazywało rosnące koszty zaopatrzenia, choć wzrósł nieznacznie odsetek podmiotów, dla których decydującym czynnikiem są koszty pracy. Więcej niż przed kwartałem firm spodziewa się również wzrostu cen własnych w horyzoncie roku”
– podał NBP.