Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Sejm uchwalił budżet na 2025 r. z deficytem w wysokości 289 mld zł • • •

Gaz drożeje. Ale i tak tańszy niż rok temu

W holenderskim hubie TTF cena gazu w kontraktach na styczeń wzrosła o ponad 8% do niemal 36 euro za MWh, co jest wyraźnym odbiciem od cen obserwowanych jeszcze w piątek. W kontekście historycznych danych obecne ceny są jednak znacząco niższe niż te z okresu szczytowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

gaz ziemny
gaz ziemny
Pixabay - Pixabay

Około godziny 17:15 ceny gazu w holenderskim hubie TTF na styczniowe kontrakty wykazały znaczący wzrost, osiągając poziom blisko 36 euro za MWh.

Odbicie to jest o tyle istotne, że jeszcze w piątek, ceny za styczniową dostawę gazu kształtowały się na poziomie nieco ponad 33 euro za MWh, a lutowe kontrakty były wyceniane na 33,5 euro za MWh. Podobny trend wzrostowy dotyczył również kontraktów lutowych, które zanotowały wzrost o ponad 7,7 proc., osiągając cenę 36,1 euro za MWh.

Spójrzmy jednak wstecz na czasy znacznych turbulencji na rynku energetycznym. W dniu, gdy Rosja przeprowadziła atak na Ukrainę – 24 lutego 2022 roku – ceny gazu w hubie TTF drastycznie wzrosły, przekraczając 128 euro za MWh. Jeszcze większy szok cenowy miał miejsce w sierpniu 2022 roku, kiedy to ceny osiągnęły rekordowy poziom 350 euro za MWh. Obecne ceny, choć wykazujące wzrost, są dalekie od tych historycznych ekstremów.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp