Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ceny mieszkań przestały rosnąć. Kupujący mogą liczyć na obniżki

Liczba mieszkań dostępnych na sprzedaż znacząco wzrosła, ceny przestały rosnąć. Sprzedający lokale na rynku wtórnym godzą się na obniżki, czasem nawet o kilkanaście procent. Klienci nie spieszą się jednak z transakcjami. Minął czas, gdy nieruchomości sprzedawały się bez wysiłku - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rynek mieszkaniowy
Rynek mieszkaniowy
waynomac79 - pixabay.com

Jak przypomina "Rz", powołując się na dane Otodom Analytics, około 2,95 tys. mieszkań sprzedali deweloperzy w styczniu w siedmiu największych miastach. W ostatnich miesiącach ub.r. było to 2,8 tys.

Jak mówi "Rz" Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom, największy udział w sprzedaży miały mieszkania dwupokojowe (39 proc.) o średniej powierzchni 42 mkw. Jak zauważa, że lokale trzypokojowe o przeciętnej powierzchni 60 mkw. to 33 proc. transakcji". "Za zaskakujący można uznać fakt, że w styczniu większy udział w sprzedaży na rynku pierwotnym miały mieszkania czteropokojowe (14 proc. sprzedanych lokali) niż jednopokojowe (13 proc.)" – dodaje.

Gazeta, powołując się na dane Tabelaofert.pl, pisze, że sprzedaż nowych mieszkań w 15 największych miastach w styczniu w porównaniu z grudniem poszła w górę o 8,4 proc. Wzrost sprzedaży serwis odnotował w większości miast, niewielkie spadki tylko w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy. Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl, przyznaje, że w deweloperskich biurach sprzedaży – podobnie jak na rynku wtórnym – widać oznaki ożywienia - czytamy.

Oferta jest bogata, ceny przestały rosnąć, a zdolność kredytową kupujących poprawiło obniżenie (choć niewielkie) marż kredytów hipotecznych – zauważa Chojnacki. Jego zdaniem istotnym czynnikiem, który wpłynął na ożywienie na rynku mieszkań, było wycofanie się rządu z planów wprowadzenia programu dopłat do kredytów "Na start" - czytamy.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#mieszkania #kredyt hipoteczny

mm