W Toruniu zakończyła się kolejna edycja Welconomy Forum - corocznego forum gospodarczego, które w przyszłym roku odbędzie się po raz 25.
-W tym roku skupimy się na Unii Europejskiej. Zastanowimy się, jaki wpływ na gospodarkę globalną mają zmiany zachodzące we Wspólnocie Europejskiej. Nie zapomnimy oczywiście o naszej ojczyźnie, o jej rosnącym potencjale, który należy jednak umiejętnie wykorzystać. Naszym celem jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki tak, aby mieli szanse podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami. - tak lapidarnie naszkicował program tegorocznej edycji Welconomy jej główny organizator, Jacek Janiszewski przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.
Pomoc dla małych przedsiębiorstw
Na temat sytuacji gospodarczej w kontekście Brexitu mówił podczas sesji inauguracyjnej wicepremier, minister nauki, Jarosław Gowin.
- Ta nowa sytuacja, w której wkrótce znajdą się kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska, skłania do przywiązywania jeszcze większej wagi do rozwoju gospodarczego naszego kraju. Musimy położyć szczególny nacisk na konkurencyjność. Nasze państwo chce m.in. w sposób przemyślany pomagać sektorowi MŚP, w tym mikroprzedsiębiorstwom, np. poprzez zmniejszanie liczby rozmaitych regulacji biurokratycznych - mówił wicepremier. Ogłosił też obietnicę corocznego zmniejszania wydatków na administrację państwową.
- Pozwoli to, również dzięki państwowym funduszom typu venture-capital, przeznaczać na kapitał dla start-upów i małych przedsiębiorstw ok. 4,5 mld zł do 2020 r. - dodał Gowin. Wyraził również przekonanie, że przynajmniej część spośród Polaków, którzy wyjechali do Wlk. Brytanii, powróci do kraju. - To ludzie bardzo przedsiębiorczy. Tylko w 2015 r. założyli na wyspach brytyjskich 22 tys. firm, tj. zaledwie o 8 tysięcy mniej niż w tym samym czasie powstało w Polsce.
Występujący w kolejnej debacie, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, zapowiedział, że w najbliższych miesiącach, Polska będzie walczyć o zapewnienie równych warunków korzystania przez nasz kraj z unijnej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2020-2026. Chodzi m.in. o zrównanie wysokości dopłat dla rolników z wszystkich krajów unijnych.
W Toruniu dyskutowano także na temat roli przemysłu obronnego w rozwoju naszej gospodarki. W obecnym roku ma rozpocząć się realizacja kilku najważniejszych i najbardziej kosztownych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP, których wartość może wynieść kilkadziesiąt mld zł. Modernizacja polskiej armii może więc stać się ważnym impulsem dla gospodarki.
- Polska musi nadrabiać opóźnienia w modernizacji sprzętu wojskowego. Powinniśmy dążyć do jak najszerszego pozyskiwania nowych technologii zwłaszcza od producentów z krajów unijnych w ramach tzw. zobowiązań offsetowych - podkreślał Krzysztof Krystowski, z kierownictwa włoskiego koncernu Leonardo, właściciela m.in. PZL-Świdnik.
Brexit - szanse i zagrożenia
Polski menedżer mówił też o wyzwaniach dla naszej gospodarki w związku z Brexitem.
- Gdyby okazało się, że Wlk. Brytania wybierze jego łagodniejszy wariant i pójdzie drogą Norwegii czy Szwajcarii, nie powinno to okazać się szkodliwe. Tym bardziej, że kraj ten pozostaje przecież w NATO. Sytuacja mogłaby jednak ulec pogorszeniu, gdyby Londyn wybrał twardy wariant Brexitu - dodał Krystowski.
Według Marka Cywińskiego, prezesa Kapsch Telematics Services, Brexit może okazać się szansą dla unijnych gospodarek, w tym polskiej.
- Być może dzięki temu uda się przyciągnąć do Polski zagranicznych inwestorów, którzy dotąd rozwijali działalność w Wlk. Brytanii - zastanawiał się Cywiński.
Terroryzm
Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy i świata jest także niemalejące zagrożenie atakami terrorystycznymi. Wpływają one nie tylko na bezpieczeństwo poszczególnych krajów czy regionów. Według Beniamina Krasickiego, prezesa firmy ochroniarskiej City Security, mają także wpływ na gospodarkę, uderzając np. w przemysł turystyczny, hotelarstwo czy w działalność linii lotniczych w krajach, w których turystyka odgrywa szczególnie ważną rolę w gospodarce.
- Aby odnosić sukcesy w walce z terroryzmem trzeba odpowiednio edukować całe społeczeństwa, także poprzez zachęty do współdziałania z odpowiednimi służbami - zaznaczył Krasicki.
Na temat znaczenia nowoczesnych technologii stosowanych w naszym przemyśle, m.in. dla zwiększania jego możliwości eksportowych, mówił m.in. Juliusz Bolek, prezes spółki LZMO, producenta ceramicznych wkładów kominowych. Są one sprzedawane do Niemiec, Austrii, Belgii i Chorwacji.
- Wymagało to wcześniejszego uzyskania stosownych certyfikatów jakości, co było szczególnie trudne i długotrwałe na wymagającym rynku niemieckim - podkreślił Bolek.
Wśród licznych tematów poruszanych w Toruniu znalazła się także edukacja dzieci i młodzieży. Dyskutowano o przyczynach angażowania się w tego typu działalność dużych firm
. - Uznaliśmy, że świadomy, także młody konsument, trudniej ulega nawykom złego odżywiania się, prowadzących do otyłości - mówiła Anetta Rutkowska-Jaworska z Jeronimo Martins Polska.
- Wraz z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Polskim Towarzystwem Dietetyki przeprowadziliśmy w części sklepów Biedronki dyżury dietetyków, którzy informowali klientów o składzie poszczególnych produktów i ich wartości kalorycznej.
Patronat medialny tegorocznej edycji Welconomy in Toruń sprawowała Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl.
Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie
#gospodarka #Toruń #Welconomy
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP