Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Węgrzy i Słowacy mają gorszą żywność z Niemiec i Austrii

Węgierski urząd bezpieczeństwa żywności zbadał 24 produkty sprzedawane na Węgrzech i w Austrii przez zagraniczne sieci supermarketów Lidl oraz Aldi.

alibaba.com
alibaba.com
Węgierski urząd bezpieczeństwa żywności zbadał 24 produkty sprzedawane na Węgrzech i w Austrii przez zagraniczne sieci supermarketów Lidl oraz Aldi. W wyniku analizy ustalono, że sprzedawane na Węgrzech wafle marki Manner są mniej chrupkie niż ich austriacki odpowiednik, inny smak ma również Nutella. Podobne są wyniki badań żywności na Słowacji. 

Jestem zniesmaczony po zapoznaniu się z tym raportem – powiedział węgierski minister Janos Lazar, szef kancelarii premiera Victora Orbána i dodał, że to "największy skandal w ostatnim czasie”. Zapowiedział, że rząd dokona obszernego przeglądu kolejnych produktów sprzedawanych przez zagraniczne koncerny na Węgrzech. 

Organizacja monitorująca jakość żywności na Słowacji również odnotowała różnice w smaku, wyglądzie, a także składzie w kilkunastu produktach tam sprzedawanych, w porównaniu z tymi samymi produktami dostępnymi w Austrii i Niemczech. Zgodnie z danymi zebranymi przez słowackie ministerstwo rolnictwa oraz Państwową Służbę Weterynaryjną i Żywnościową w grudniu 2016 r. - 22 produkty sprzedawane w sieciach handlowych zarówno na Słowacji (w większości w Bratysławie) oraz w Austrii (w miejscowościach przy granicy ze Słowacją – Kittsee i Hainburgu) pokazały, że w ok. połowie przypadków produkty dystrybuowane na Słowacji różniły się od swoich austriackich odpowiedników. Żywność dostępna na Słowacji często zawiera większą zawartość tłuszczu, więcej środków słodzących i konserwantów oraz ma mniejszą wagę. Minister rolnictwa Słowacji Gabriela Matečná zapowiedziała, że poruszy tę kwestię na szczeblu europejskim.

W 2011 r. na zlecenie Słowackiego Związku Konsumentów przetestowano napoje, słodycze i kawy, dostępne w Austrii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Testy wykazały rozbieżności w jakości produktów sprzedawanych w wielu krajach, a jedynym produktem, którego skład był identyczny we wszystkich państwach członkowskich, była czekolada Milka. Komisja Europejska uznała wówczas wyniki badania za bezpodstawne i poinformowała, że międzynarodowe koncerny mają prawo adaptować swoje produkty do poszczególnych rynków.

 



Źródło: niezalezna.pl,euractiv.pl

 

#Nutella #Węgry #Słowacja #żywność #Aldi #Lidl

JW