Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Gospodarka

Brexit: euro będzie się osłabiać?

- Jeżeli chodzi o trwałe konsekwencje Brexitu, są one niewątpliwie niekorzystne dla brytyjskiej gospodarki, której wymiana handlowa z Europą stanowi ponad 50 proc.

MP

- Jeżeli chodzi o trwałe konsekwencje Brexitu, są one niewątpliwie niekorzystne dla brytyjskiej gospodarki, której wymiana handlowa z Europą stanowi ponad 50 proc. całkowitego globalnego handlu tego kraju. Bardzo trudno będzie Wlk. Brytanii negocjować warunki umów o wolnym handlu, które zastąpiłyby porozumienia handlowe, z jakich Brytyjczycy korzystali w ramach członkostwa w UE – uważa dr Michael Hasenstab, wiceprezes wykonawczy Templeton Global Macro.

W opinii eksperta negatywne skutki będą również odczuwalne w obszarze mobilności siły roboczej, a także w sektorze finansowym z centrum w Londynie.

- Sądzę, że w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych głosowań i głośniejszego nawoływania do wychodzenia z UE przez partie polityczne w innych krajach unijnych, o nacjonalistycznym zabarwieniu, co będzie przyczyną potężnej zmienności na rynkach i trudnego okresu w strefie euro. Żaden z tych skutków nie nastąpi, według nas, natychmiast, ale inwestorzy na pewno muszą wziąć je pod uwagę

Reklama
– dodaje Hasenstab.

- Uważam jednak, że wstrząs, jakiego dozna Europa, może okazać się bardziej długotrwały, a ludzie prawdopodobnie zaczną kwestionować zasadność inwestowania w strefie euro w dłuższej perspektywie. W związku z tym jesteśmy wciąż przekonani, że euro będzie się osłabiać

– kończy wiceprezes.

MP

Reklama