Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Mniej mieszkań oddanych do użytku

W trzecim kwartale 2023 r. w Polsce do użytku oddano 49,1 tys. mieszkań, czyli o 15 proc. mniej względem analogicznego kwartału 2022 r., oraz o 13,5 proc. mniej w stosunku do drugiego kwartału br. - poinformował Narodowy Bank Polski.

Rynek mieszkaniowy
waynomac79 - pixabay.com

W opublikowanym raporcie pt. "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2023 r." Narodowy Bank Polski podał, że wydano pozwolenia na budowę 62,4 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o ok. 15,3 proc. w stosunku do drugiego kwartału tego roku i spadek o blisko 35,8 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2022 r.

Z danych NBP wynika, że w trzecim kwartale tego roku rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, tj. więcej o ok. 13,3 proc. w stosunku do kwartału drugiego i mniej o ok. 15,7 proc. rdr.

"Ponownie, nieco silniej rosły kw./kw. koszty budowy mieszkań, tj. materiałów, robocizny, najmu sprzętu, co było związane z niższymi rozmiarami produkcji budowlano-montażowej. Powróciło zainteresowanie zakupami terenów budowlanych oraz wzrosły ich ceny. Obserwowano jednocześnie wzrost stawek transakcyjnych najmu mkw. mieszkań oraz wyższe, od notowanych w poprzednich kwartałach, wzrosty średnich nominalnych cen transakcyjnych mkw. mieszkań na rynkach pierwotnych" - wskazał bank centralny.

Na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego nowych mieszkań wzrosły zarówno w stosunku do drugiego kwartału tego roku, jak i w stosunku do trzeciego kwartału 2022 r. zwłaszcza we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Gdyni i Krakowie, natomiast zmniejszyły się w Łodzi

- podał NBP.

Na rynkach wtórnych obserwowano wzrosty dynamiki cen nominalnych w stosunku do drugiego kwartału tego roku, szczególnie wysokie w Łodzi i Krakowie. Utrzymywał się popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze, z uwagi na niższy koszt zakupu.

Bank centralny poinformował, że w 2023 r. rosła liczba mieszkań oferowanych na wynajem, co było m.in. efektem oddawania do użytku mieszkań kupionych w latach 2020-2022, gdy wielu inwestorów decydowało się na zakupy mieszkania pod wynajem.

"Poziom średnich, transakcyjnych stawek najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) wzrósł nieznacznie względem poprzedniego kwartału we wszystkich grupach miast, co nieco zwiększyło opłacalność najmu w dużych ośrodkach"

- dodano.

NBP zwrócił uwagę, że z uwagi na wysokość stóp procentowych miesięczny koszt raty kredytowej związanej z nabyciem mieszkania stał się zbliżony do kosztu najmu mieszkania.

W raporcie podano, że wartość wypłat nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce w trzecim kwartale br. była wyższa od wypłat kredytów w tym samym okresie 2022 r., co było związane ze wzrostem zdolności kredytowej gospodarstw domowych. Wartość nowych umów gospodarstw domowych na złotowe kredyty mieszkaniowe (bez umów renegocjowanych) według danych NBP wyniosła w trzecim kwartale br. 15,2 mld zł, czyli była wyższa o ok. 4,2 mld zł (wzrost o 38 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału, oraz wyższa o ok. 6 mld zł (wzrost o 65 proc.) względem III kw. 2022 r.

NBP poinformował ponadto, że obecnie na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce ok. 76 proc. środków finansujących zakupy mieszkań to środki własne gospodarstw domowych. Popyt kredytowy wzrósł w trzecim kwartale br. głównie na skutek zmniejszenia bufora na obliczanie zdolności kredytowej przez banki, zgodnie z zaleceniami KNF, oraz dzięki uruchomieniu od lipca 2023 r. bezpiecznego kredytu 2 proc.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#NBP #Bank centralny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

wb
Wczytuję ocenę...
Wideo