Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Glapiński: Inflacja w najbliższych miesiącach może się obniżyć poniżej 3 procent

Inflacja może się obniżyć w najbliższych miesiącach nawet poniżej 3 proc. – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że w marcu „będziemy w celu inflacyjnym albo blisko niego, w paśmie wahań”.

Adam Glapiński
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

„W najbliższych miesiącach spodziewamy się dalszego, znacznego spadku inflacji. W I kw. 2024 r. ten spadek może być szybszy, niż przewidywaliśmy w naszej projekcji. Inflacja może się obniżyć w najbliższych miesiącach nawet poniżej 3 procent” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, "będziemy dokładnie w celu inflacyjnym, który wynosi 2,5 proc. lub nawet niżej".

Cel inflacyjny RPP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Dopuszczalne pasmo wahań inflacji wynosi 1,5-3,5 proc.

„W marcu będziemy w celu inflacyjnym albo blisko niego, w paśmie wahań” – powiedział prezes NBP. Jego zdaniem „to zupełnie niesamowite”.

Przypomniał, że w szczycie, w lutym 2023 r., inflacja wynosiła ponad 18 proc. (18,4 proc. – wg GUS), tymczasem w grudniu inflacja spadła do 6,1 proc., według szybkiego szacunku GUS.

To oznacza, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy inflacja obniżyła się o 10 punktów procentowych” – powiedział prezes NBP. Poinformował, że "nadal wyraźnie obniża się inflacja bazowa". "Inflacja bazowa w grudniu spadła po raz 10 z rzędu” – dodał.

We wtorek zakończyło się dwudniowe posiedzenie RPP. Rada zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 5,75 proc.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Adam Glapiński #NBP #inflacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo