Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Litwa nie przyjmie białoruskiego prądu

Litewski Sejm poparł dziś ustawę przewidującą ograniczenie importu energii z elektrowni atomowej powstającej na Białorusi, a także z innych niebezpiecznych siłowi atomowych krajów trzecich.

Bloki elektrowni jądrowiej we Francji; By Stefan Kühn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94202
Litewski Sejm poparł dziś ustawę przewidującą ograniczenie importu energii z elektrowni atomowej powstającej na Białorusi, a także z innych niebezpiecznych siłowi atomowych krajów trzecich. Za takim rozwiązaniem głosowało 87 posłów, nikt nie głosował przeciwko, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Ustawa zakłada, że na rynek litewski nie może trafić prąd z elektrowni niebezpiecznych, chyba że będzie konieczny do zapewnienia funkcjonowania systemu energetycznego kraju.

Mianem niebezpiecznej będzie określany obiekt, który jest budowany z naruszeniem porozumień i konwencji międzynarodowych i który ze względu na swe położenie geograficzne i szczegóły technologiczne zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społecznemu. Elektrownia atomowa na Białorusi powstaje w obwodzie grodzieńskim, w pobliżu miasta Ostrowiec niedaleko granicy litewsko-białoruskiej, w odległości 50 km od Wilna.

Władze w Mińsku nie ukrywają, że nadwyżkę energii elektrycznej chciałyby sprzedawać do Unii Europejskiej. Z tego względu wybrano też m.in. miejsce budowy – w bliskim sąsiedztwie linii wysokiego napięcia biegnących z litewskiej, zamkniętej już, elektrowni atomowej w Ignalinie. Łączą one Białoruś z systemem energetycznym na Litwie.

Litwa liczy na to, że przyjęta dziś ustawa zminimalizuje korzyści ekonomiczne z budowanej siłowni w Ostrowcu, co być może zadecyduje o wstrzymaniu jej budowy.

Tymczasem białoruskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych zatwierdziło wymogi dotyczące stress testów budowanej w Ostrowcu elektrowni. Dziś dokument ten został opublikowany na oficjalnym portalu prawnym Białorusi. Wejdzie w życie 1 maja. Normy określają wymogi dla testów odpornościowych elektrowni atomowej na wszystkich etapach, a także precyzują, jakie informacje będą prezentowane w raporcie z testów.

Przy przeprowadzaniu stress testów na każdym z etapów funkcjonowania elektrowni należy uwzględnić ewentualność zadziałania takich czynników zewnętrznych, jak trzęsienie ziemi, powódź czy ekstremalne warunki pogodowe - i to także kilku z nich jednocześnie. W grę wchodzą tutaj również np. wyłączenie zasilania lub utrata chłodzenia awaryjnego powstałe w efekcie czynników zewnętrznych oraz kwestie związane z zarządzaniem w przypadku ciężkiej awarii.

Budowana przez rosyjski koncern Rosatom elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwotnie planowano, że pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2018 roku, a drugi w dwa lata później. 3 kwietnia cytowany przez agencję TASS generalny dyrektor Rosatomu Aleksiej Lichaczow oświadczył, że liczy, iż pierwszy blok zostanie wprowadzony do eksploatacji „do końca 2019 r.”

Okres eksploatacji przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran U-235. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia, płynąca później w kierunku Wilna.

 



Źródło: PAP

 

#elektrownia atomowa #Białoruś

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo