Tesla prześcignęła General Motors

Po raz pierwszy w historii najwyżej wyceniany amerykański producent samochodów nie ma siedziby w Detroit.

Maurizio Pesce from Milan, Italia/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
Po raz pierwszy w historii najwyżej wyceniany amerykański producent samochodów nie ma siedziby w Detroit. Wartość rynkowa Tesli przekroczyła 50 mld dolarów, rynek wycenią ją wyżej od General Motors - podaje Reuters.

Na koniec poniedziałkowej sesji za jedną akcję Tesli na nowojorskiej giełdzie Nasdaq płacono 312,39 dolary, a więc o 3,26 proc więcej niż dzień wcześniej. W ten sposób wartość rynkowa całej firmy wzrosła do 50,95 miliardów dolarów. Koncern z Kalifornii stał się warta więcej od liczącego prawie 109 lat General Motors. Kilka dni wcześniej Tesla prześcignęła ikonę amerykańskiej motoryzacji - Forda.

W minionym miesiącu wartość luksusowego producenta samochodów elektrycznych wzrosła o 35 procent, ponieważ inwestorzy zakładają, że firma Muska zrewolucjonizuje przemysł samochodowy i energetyczny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tesla szybsza niż Porsche 911

Tesla zamknęła poprzedni rok rekordowymi przychodami i rekordową sprzedażą aut elektrycznych. W całym 2016 roku przedsiębiorstwo wyprodukowało 83 922 aut, a klientom dostarczono 76 285 pojazdów.

Dla porównania GM sprzedał 10 milionów samochodów, a Ford - 6,7 milionów.

W czwartym kwartale Tesla zwiększyła przychody o 88 proc. rok do roku do poziomu ponad 2,2 mld dolarów, a w całym 2016 r. o 73 proc. do aż 7 mld USD.

Elon Musk jeszcze w tym roku uruchomi pilotażową produkcję Tesli Model 3, a produkcja seryjna tego modelu ruszyć ma we wrześniu. Przed końcem roku produkcja ma osiągnąć 5 tys. sztuk tygodniowo, a w przyszłym roku przekroczyć 10 tys. sztuk tygodniowo.

Pomimo takich wyników i zapowiedzi w 2016 roku Tesla przy siedmiu miliardach dolarów sprzedaży wygenerowała prawie 675 mln dol straty.

Zwolennicy Tesli, twierdzą, że cena akcji jest uzasadniona w oparciu o długoterminowe oczekiwania na wzrost firmy Elona Muska. Wskazują również na możliwości zdobyte przez firmę Tesla, w zeszłym roku zainstalowano baterie słoneczne w SolarCity oraz uruchomiono fabrykę baterii Tesla w Nevadzie, której celem jest obniżenie kosztów produkcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Polska na drodze do e-mobilności
 

 


Źródło: Reuters

#Tesla #elektryczne samochody

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo