​Lotos z najlepszymi wynikami w historii

  

Skonsolidowany zysk netto w 2016 r. grupy Lotos przekroczył 1 mld zł. To najlepszy wynik w historii spółki – wynika z danych opublikowanych w rocznym raporcie.

Skonsolidowany wynik operacyjny wg LIFO (EBIT LIFO) wzrósł o 175 proc r./r. i osiągnął poziom 1,9 mld zł. Dla porównania w 2015 r. LOTOS zanotował 0,3 mld straty netto.

Zysk EBITDA czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację liczony wg metodologii LIFO wyniósł w 2016 roku blisko 2,6 mld zł i był o 20 proc. wyższy niz w roku ubiegłym – czytamy na stronach spółki.

W ubiegłym roku Lotos osiągnął rekordowy przerób ropy naftowej na poziomie blisko 10,4 mln ton. Wykorzystanie zdolności przerobowych rafinerii w Gdańsku kształtowało się na poziomie 99 proc. .

Średnie dzienne wydobycie ze złóż zlokalizowanych w Norwegii, Polsce i na Litwie wyniosło ponad 26,6 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej).

Lotos odnotował najlepsze wyniki w historii, mimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego. Średnioroczne notowania ropy Brent spadły o 17 proc r./r. i wyniosły 43,58 USD/bbl. Jeszcze bardziej, bo o 29 proc. spadły średnioroczne notowania gazu osiągając cenę 25,84 USD/boe.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lotos.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


TSUE chce "zamrożenia" Izby Dyscyplinarnej. Sędzia Radzik: "dalej będziemy zwalczać patologie"

zdjęcie ilustracyjne, / / TSUE / europas.irtea.gr

  

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej godzi w suwerenne prawo Rzeczypospolitej Polskiej do sprawowania wymiaru sprawiedliwości i jako takie nie ma żadnego wpływu na czynności rzeczników dyscyplinarnych - napisał zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik na Twitterze.

"Dalej będziemy zwalczać patologie wśród sędziów od wykroczeń drogowych po manifesty polityczne"

- podkreślił jednocześnie sędzia Radzik w swym wpisie na Twitterze.

Trybunał Sprawiedliwości UE w środę zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie tych przepisów - do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE - złożyła Komisja Europejska. Polski rząd argumentował, że wniosek jest nieuzasadniony.

"Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii"

- zaznaczył jednak TSUE.

Rzecznik rządu Piotr Müller informował w środę, że premier Mateusz Morawiecki, po dokonaniu szczegółowej analizy wydanego postanowienia TSUE, skieruje do TK wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego.

Zgodnie z konstytucją to Trybunał Konstytucyjny jest "sądem ostatniego słowa" w zakresie badania zgodności poszczególnych aktów prawa w ramach określonej w konstytucji hierarchii źródeł prawa i to TK powinien rozstrzygnąć powstały spór 

- zaznaczał Müller.

[polecam:niezalezna.pl/322229-wczoraj-tsue-a-dzis-do-akcji-wkracza-gersdorf-napisala-wezwanie-do-sedziow-izby-dyscyplinarnej]

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w związku z postanowieniem TSUE wezwała zaś w czwartek sędziów Izby Dyscyplinarnej "do natychmiastowego powstrzymania się od jakichkolwiek czynności związanych z rozpoznawaniem spraw" należących do kompetencji tej izby. Z kolei pracowników Izby Dyscyplinarnej I prezes SN wezwała do przekazania wszystkich akt spraw, również tych zakończonych, do innej izby SN właściwej do ich rozpoznania.

"Niezależnie od tego, w jaki sposób kompetentne władze ustosunkują się do postanowienia TSUE i jak ono ma być interpretowane, to z całą pewnością to wezwanie daleko wychodzi poza przedmiot sprawy i zakres tego postanowienia TSUE"

- powiedział z kolei w czwartek rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski, odnosząc się do oświadczenia prezes Gersdorf.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts