MSZ: Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Informację przed chwilą podała Polska Agencja Prasowa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało dziś notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła. MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że „Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej”.

Kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku.

Przed chwilą notą dyplomatyczną zgłosiłem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. 

- powiedział minister Witold Waszczykowski w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Gwarancja bezstronności kandydata oraz wysoki poziom merytoryczny zdecydowały o zgłoszeniu przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej 

- dodał minister. 

Wyjaśniając tę decyzję szef polskiej dyplomacji powiedział PAP, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę „ze względu na wysoki poziom merytoryczny” Saryusz-Wolskiego. 

Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej, od wielu lat działa w Parlamencie Europejskim na wysokich stanowiskach

- podkreślił Waszczykowski.

Saryusz-Wolski pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, był także szefem komisji spraw zagranicznych europarlamentu. Był również pełnomocnikiem rządu ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej oraz sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej.

Waszczykowski podkreślił także, że kandydat ten „daje także rękojmię i gwarancję bezstronności” w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który „był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce”. Minister zaznaczył, że świadczyła o tym m.in. grudniowa wizyta dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska we Wrocławiu, gdy był on gotowy włączyć się w pucz przeciwko legalnie wybranej władzy w Polsce.

Czytaj więcej: UJAWNIAMY! Donald Tusk miał odegrać kluczową rolę w puczu!

Formalne zgłoszenie kandydatury Saryusz-Wolskiego to potwierdzenie środowych, nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych ze źródeł dyplomatycznych, iż kandydatura Donalda Tuska na szefa Rady jest dla strony polskiej nie do zaakceptowania „pod żadnym warunkiem”, natomiast jedną z opcji i ciekawą alternatywą dla niej jest właśnie europoseł Platformy.

Wcześniej o tym, że premier Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej przez Saryusz-Wolskiego informował brytyjski dziennik „Financial Times”. Doniesienia gazety wywołały dyskusję polityczną w Polsce. 

Dziś komitet polityczny PiS przyjął uchwałę w sprawie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego RE, która zawiera stanowisko, że nie może on być popierany przez Polskę.

Z końcem maja mija pierwsza, 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie były premier zadeklarował, że jest gotów kontynuować swoją pracę na tym stanowisku. We wtorek Europejska Partia Ludowa (EPL), skupiająca centroprawicowe ugrupowania z krajów Europy potwierdziła poparcie dla jego kandydatury. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy Tusk będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady przez kolejną kadencję. Wybór nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE. Do momentu przedstawienia przez Polskę kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był on jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej objął swoje stanowisko 1 grudnia 2014 r. Wcześniej funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej sprawował Belg Herman Van Rompuy.