Klęska gen. Pytla w sądzie. Akcja w CEK NATO zgodna z prawem

Sąd utrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Sąd utrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, asystujących w działaniach prowadzonych wobec Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu Wojskowego NATO. Tym samym sąd potwierdził, że działania Bartłomieja Misiewicza były zgodne z prawem.

Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie poinformowało o odrzuceniu przez sąd zażalenia pełnomocnika gen. Piotra Pytla. 

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie pełnomocnika gen. bryg. Piotra Pytla i utrzymał na mocy zaskarżone postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie z 24 października 2016 r. o umorzeniu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, asystujących w działaniach prowadzonych przez pana Bartłomieja Misiewicza, pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. utworzenia Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu Wojskowego NATO. Tym samym sąd potwierdził, że działania Bartłomieja Misiewicza były zgodne z prawem 

– podkreślono.

18 grudnia 2015 r. MON zmieniło kierownictwo CEK NATO, do którego wszedł Bartłomiej Misiewicz, z oficerami SKW i żołnierzami ŻW. Jak mówił wtedy Misiewicz, po komisyjnym otwarciu pomieszczeń zajmowanych przez kierownictwo CEK, znaleziono w nich dokumenty z różnymi klauzulami tajności. Ponieważ centrum nie miało uprawnień do posiadania takich klauzulowanych informacji, zabezpieczono je i przekazano SKW. – Te dokumenty nigdy nie powinny się tutaj znaleźć. Zawierały informacje operacyjne, ale też operacyjno-rozpoznawcze, w tym również rozliczenia finansowe – które są ściśle tajne – Służby Kontrwywiadu Wojskowego – mówił Misiewicz. Wysłał zawiadomienie do prokuratury.

Od stycznia 2016 r. trwa śledztwo w sprawie m. in. ujawnienia informacji niejawnych przez funkcjonariuszy oddelegowanych z SKW do CEK NATO. Zawiadomienia złożyli Bartłomiej Misiewicz i szef SKW Piotr Bączek. Za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego lub ich przekroczenie grozi do trzech lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Ma zarzuty ws. nielegalnej współpracy z rosyjską FSB – bryluje w programie Olejnik. Gen. Pytel w akcji!

 Źródło: PAP,niezalezna.pl,mon.gov.pl

 

#sąd #Bartłomiej Misiewicz #CEK NATO #Piotr Pytel

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo