Ogromny wzrost dochodów państwa. Co teraz wymyślą Petru, Schetyna i reszta?

Politycy opozycji i media im sprzyjające ścigają się w "czarnowidztwie" dotyczącym stanu polskiej gospodarki.

pixabay.com/CC0 Public Domain
Politycy opozycji i media im sprzyjające ścigają się w "czarnowidztwie" dotyczącym stanu polskiej gospodarki. Najlepszą odpowiedzią na ich opowieści jest dzisiejszy komunikat Ministerstwa Finansów. Na koniec stycznia br. w budżecie państwa odnotowano nadwyżkę. Dochody były wyższe o ponad 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o ponad 21 proc.

"Nadwyżka budżetu państwa po styczniu br. wyniosła 6,7 mld zł - w ustawie budżetowej zaplanowano 59,3 mld zł deficytu w całym 2017 roku" - czytamy w komunikacie.

Resort podał, że dochody w styczniu wyniosły 37 mld zł, natomiast wydatki budżetu państwa przekroczyły 30 mld zł.

Wzrost dochodów w stosunku do stycznia 2016 roku odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Dochody z podatku VAT były wyższe aż o 25,3 proc., z podatku akcyzowego i podatku od gier o ponad 17 proc. , z podatku CIT o 15 proc oraz z podatku PIT o 5,4 proc.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w roku 2017 według szacunkowych danych wyniosło 30,21 mld zł, tj. 7,9% planu. W styczniu 2016 r. przekazano 29 mld zł środków na wydatki. - podaje Ministerstwo Finansów.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do stycznia roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 2,2 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500+ w styczniu br. - w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia

- czytamy  w komunikacie.

Przychody z prywatyzacji w tym okresie sięgnęły 1,8 mln zł, tj. 13,8% rocznego planu (wynoszącego wg zapisów budżetowych 13 mln zł).

 

Źródło: mf.gov.pl

#podatki #budżet państwa #ministerstwo finansów

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo