77. rocznica masowych deportacji Polaków wgłąb Rosji

  

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z masowych deportacji ludności polskiej, przeprowadzona przez NKWD; w głównej mierze objęła ona mieszkańców mniejszych miast, osadników wojskowych, chłopów i rodziny inteligenckie. Decyzję o deportacji  –  podjętą jeszcze w grudniu poprzedniego roku – wysunął Ławrientij Beria, zaś pieczę nad jej wykonaniem powierzył swojemu zastępcy, Wsiewołodowi Mierkułowi. 

Wybranych do wywózki ludzi obudzono w środku nocy, dając dosłownie kilka minut na przygotowanie się do podróży. Rosjanie niszczyli meble, łóżka, święte obrazy, krzyże, otwarcie drwiąc z przerażonych ludzi. Następnie wsadzono wszystkich do bydlęcych wagonów, upychając ich ponad miarę. Odjeżdżające w dal pociągi, ponury jęk kół i ostatnie, zduszone okrzyki pożegnania: wszystko zwiastowało straszliwą przyszłość, której nikt jeszcze nie był do końca świadom.

Już w czasie samego transportu, w okropnych warunkach jakie panowały w wagonach, ludzie umierali z głodu, wyczerpania i zimna – to zaledwie początek katorgi, z jaką miało im się przyjść zmierzyć. Ból, rozpacz i groza były nie do opisania.

Podczas lutowej deportacji wywieziono na Sybir około sto czterdzieści tysięcy Polaków, Ukraińców i Białorusinów.

Niewolnicza praca w najgorszych warunkach, do której ich zmuszono, była nie tylko bestialstwem i pogwałceniem wszelkich możliwych norm etycznych i wartości ludzkich, ale również – a może przede wszystkim – bezwzględnym mordem, którego nigdy nie powinno się wybaczać.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,dzieje.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

W niedzielę gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts