Cenckiewicz: Niesamowite znalezisko. Te dokumenty pokazują jak działali komuniści

„Niesamowite znalezisko w WBH! Małe holokausty braci Żydów dokonane przez bolszewików z AL w 1943 r.!” - napisał na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz.

twitter WBH
„Niesamowite znalezisko w WBH! Małe holokausty braci Żydów dokonane przez bolszewików z AL w 1943 r.!” - napisał na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz. W zbiorach Wojskowego Biura Historycznego odnaleziono akta rewizyjne Jana Wziętka, a w nich opis mordów dokonanych w Ludmiłówce przez komunistów z Armii Ludowej.  

„Mordów na Żydach dopuszczali się bandyci z oddziału Grzegorza Korczyńskiego: późniejszego generała Ludowego Wojska Polskiego, szefa wywiadu wojskowego i wiceministra obrony narodowej" - taką informację podało WBH, które odnalazło w swoich zbiorach dokumenty.Morderstw dokonywali komuniści z AL. Znaleziono dokumenty, które opisują wydarzenia z 1943 roku, w Ludmiłówce. Ich zawartość pokazuje okrucieństwo działań oprawców.

W styczniu 1943 r. Korczyński wydał rozkaz Gronczewskiemu odszukania i zamordowania łączniczek „Perły” (...). Zgodnie z otrzymanym poleceniem Gronczewski odnalazł „Perłę”, do której strzelił ze swojego pistoletu. W tym okresie oskarżony Gronczewski idąc wieczorem przez Ludmiłówke zauważył dwie osoby, które na jego widok uskoczyły w bok. Oskarżony wówczas wydobył pistolet i oddał kilka strzałów w ich kierunku. Okazało się, że zabił kobietę i mężczyznę narodowości żydowskiej. 

- czytamy w aktach.

W styczniu 1943 r. wszyscy czterej oskarżeni brali udział pod dowództwem Palenia w zorganizowanej przez Korczyńskiego akcji, której zadaniem było wyszukanie i wymordowanie ukrywających się w lasach (...) osób narodowości żydowskich. (...) Zamordowano wówczas około 30 osób ukrywających się przed hitlerowcami w bunkrach

- brzmi dalsza część opisu.Ludmiłówka to wieś w województwie lubelskim. Między listopadem 1942 a lutym 1943 roku miejscowość ta i jej najbliższa okolica stały się miejscem kaźni około 100 Żydów (głównie kobiet i dzieci), zabitych przez komunistycznych partyzantów z Gwardii Ludowej, pod dowództwem Grzegorza Korczyńskiego. Zbrodnia ta miała charakter rabunkowy.

 

Źródło: twitter WBH,twitter Sławomir Cenckiewicz

#WBH #bolszewicy #AL #Żydzi #holokaust

ES
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo