Budując domy, zbudujemy polski kapitał

Realizacja rządowego programu Mieszkanie+ może się przyczynić nie tylko do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków, lecz także do rozwoju całej polskiej gospodarki i budowy rodzimego kapit

Filip Błażejowski/Gazeta Polska; na zdj. Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest SA
Realizacja rządowego programu Mieszkanie+ może się przyczynić nie tylko do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków, lecz także do rozwoju całej polskiej gospodarki i budowy rodzimego kapitału. Debata „Mieszkanie Plus i jego wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny kraju” odbędzie się 25 stycznia br. o godz. 11 w Centrum Prasowym Foksal. Organizatorami debaty są: „Gazeta Polska”, Niezależna.pl, TV Republika, „Gazeta Polska Codziennie” i Stream1. Współorganizatorzy to BGK Nieruchomości oraz Grupa Inwest. Patronat medialny: Polskie Radio, TVP Info i RDC.

- Zapewnienie Polakom godnego mieszkania jest wyzwaniem cywilizacyjnym – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, 22 grudnia w Białej Podlaskiej podczas inauguracji pierwszej inwestycji w programie Mieszkanie+. Tego dnia rozpoczęto też drugą inwestycję programu w Jarocinie. 

Po sukcesie programu Rodzina 500+ teraz Polacy z niecierpliwością czekają na efekty kolejnego rządowego programu Mieszkanie+, który jest jednym z elementów nowej polityki mieszkaniowej rządu Beaty Szydło. Program ten oparty jest na trzech filarach mających pomóc stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Te filary to: dostępne budownictwo na wynajem na gruntach skarbu państwa lub inwestorów prywatnych, społeczne budownictwo czynszowe oraz wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Mieszkanie+ jest na polskim rynku programem pionierskim i nowatorskim, gdyż nikt wcześniej nie próbował budować mieszkań z wykorzystaniem gruntów skarbu państwa. Ale nie tylko to jest powodem jego wyjątkowości. – Przez ostatnie 25 lat w Polsce nie powstał tak kompleksowy program mieszkaniowy, nawet w postaci koncepcyjnej – mówi Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest SA, firmy należącej do grupy ogólnopolskich firm deweloperskich Grupa Inwest. – W skali świata nie jest to nic niespotykanego. Podobne programy były realizowane z sukcesem w USA, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Znacząco wpłynęły na wzrost dostępności mieszkań i rozwój gospodarczy w tych krajach. Mamy więc możliwość czerpania dobrych wzorców z zagranicy – dodaje Hofman.

Głównym celem programu Mieszkanie+ jest poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków, w tym zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o dochodach, które uniemożliwiają nabycie lub wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym. Jest to bardzo ważne, gdyż obecnie mamy najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców w całej Unii Europejskiej. Nasz wynik to ok. 360 mieszkań przy średniej unijnej ponad 430. Na końcu europejskiej stawki jesteśmy też w innych statystykach. Na przykład średnia powierzchnia mieszkalna na osobę w Polsce wynosi niecałe 28 mkw., przy 40 mkw. średniej w całej UE. Jest więc spory dystans do nadrobienia. Poza tym trzeba pamiętać, że część mieszkań w Polsce ze względu na stan techniczny będzie musiała być wycofywana z rynku.

– Dlatego program Mieszkanie+ trzeba traktować jako bardzo ważny element rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Po pierwsze, mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Jeżeli obywatel nie ma możliwości zaspokojenia tej potrzeby, to nie będzie chciał żyć w danym mieście czy kraju. Stąd realizacja programu może być sposobem na zahamowanie emigracji, a być może zachęci naszych obywateli przebywających obecnie za granicą do powrotu do kraju. Poza tym program może się stać kołem zamachowym polskiej gospodarki

– uważa Hofman.

Szeroko pojęta branża budowlana oddziałuje na niemal każdą dziedzinę gospodarki poprzez firmy usługowe w postaci generalnych wykonawców i podwykonawców, firmy transportowe, producentów materiałów budowlanych, mebli, wyposażenia wnętrz, pracownie projektowe, kancelarie prawne, firmy doradztwa kredytowego aż po banki.

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Mieszkanie Plus

Andrzej Ratajczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo