Komitet Obrony Demokracji uznał najwyraźniej, że najwyższa pora, aby pozbyć się ze stanowiska lidera Mateusza Kijowskiego. Wezwano go w oficjalnej uchwale, aby ustąpił. Ten jednak zamierz trzymać się stołka nogami i rękami. Z dziennikarzami co prawda rozmawiać nie chciał, ale oznajmił, że nie zrezygnował  jeszcze z funkcji szefa KOD.

Zarząd Komitetu Obrony Demokracji przyjął uchwałę wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego stowarzyszenia Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z tej funkcji – poinformowało we wtorek biuro prasowe KOD.

Jednocześnie do zarządu dołączył jeden z założycieli KOD Krzysztof Łoziński, który ma pokierować pracami nad programem naprawczym i zaproponować zmiany w statucie stowarzyszenia; planowany jest też audyt księgowo-finansowy KOD.

Według przekazanego PAP komunikatu, wtorkowe posiedzenie zarządu stowarzyszenia KOD poświęcone było m.in. omówieniu nieprawidłowości finansowych dotyczących rozliczeń pomiędzy Kijowskim a Komitetem.

Jak poinformował KOD, na wtorkowym posiedzeniu zarząd stowarzyszenia stwierdził, że do poniedziałku środki wypłacone spółce Kijowskiego „nie zostały zwrócone do stowarzyszenia”.

Podjęta przez zarząd uchwała wyraża „brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego” oraz wzywa go do „niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu” – czytamy w komunikacie biura prasowego Komitetu.

Zarząd Komitetu podjął też m.in. decyzje o zmianach w swoim składzie. Przyjęto rezygnację Piotra Chabory ze stanowisk członka zarządu i skarbnika stowarzyszenia; w skład zarządu KOD włączono natomiast Łozińskiego. Zgodnie z podjętymi we wtorek ustaleniami ma on przygotować we współpracy z resztą zarządu „program naprawczy”, obejmujący w szczególności sprawy formalno-księgowe. Ma też zaproponować krajowemu zjazdowi delegatów zmiany w statucie, które „zagwarantują pełną transparentność działania” stowarzyszenia KOD.

Postanowiono ponadto o rozwiązaniu umowy z dotychczasowym biurem rachunkowym oraz o przeprowadzeniu audytu księgowo-audytorskiego w stowarzyszeniu.

Kijowski pytany po zakończeniu posiedzenia przez dziennikarzy o postanowienia zarządu odmówił komentarza. Zaznaczył jednak, że nie zrezygnował ze stanowiska.