Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej.

Marcin Mazur/episkopat.pl
Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zastąpi kardynała Stanisława Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej. Zgodnie z prawem kanonicznym kardynał Stanisław Dziwisz przechodzi na emeryturę. "Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięczności, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliki był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego" - napisał w komunikacie abp. Jędraszewski.

- Abp Marek Jędraszewski będzie kontynuował dziedzictwo wielkich biskupów krakowskich, w tym św. Stanisława i św. Jana Pawła II. Gratulujemy – poinformowano na Twitterze.
Prawo kanoniczne stanowi:

Kan. 401
§ 1. Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję.
 
§ 2. Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu.
 
Kan. 402 - § 1. Biskup, którego zrzeczenie się urzędu zostało przyjęte, zachowuje tytuł emeryta swojej diecezji i jeśli sobie tego życzy, może zachować mieszkanie w tej diecezji, chyba że w pewnych przypadkach inaczej zadecyduje Stolica Apostolska ze względu na specjalne okoliczności.

- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 401-402) .
 
Kardynał Stanisław Dziwisz wiek emerytalny osiągnął już co prawda przed dwoma laty, jednak po złożeniu rezygnacji, został poproszony przez papieża Franciszka o kontynuowanie swojej misji do Światowych Dni Młodzieży.

Papież Franciszek zapowiedział, że zmiany personalne na urzędzie metropolity Archidiecezji Krakowskiej dokonane zostaną po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży.
 
Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl zamieszczamy pełną treść słowa abp. Marka Jędraszewskiego po ogłoszeniu nominacji na urząd Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.
 

- Jestem niezmiernie wdzięczny Ojcu Świętemu Franciszkowi, który osobiście, dziesięć dni temu, 28 listopada br., kiedy przebywałem w Rzymie, biorąc udział w IV Światowym Kongresie poświęconym duszpasterstwu studentów, organizowanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, wyraził wobec mnie swoją wolę, abym objął urząd Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. On sam także wyznaczył dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jako dzień ogłoszenia mojej nominacji. Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięczności, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliki był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego - napisał abp. Jędraszewski.


Poniżej pełna treść komunikatu:

 


Źródło: Twitter,niezalezna.pl,episkopat.pl,diecezja.pl

#Stanisław Dziwisz #Archidiecezja Krakowska #Kościół #Marek Jędraszewski

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo