W trakcie posiedzenia Rady Krajowej PO utworzony został gabinet cieni. Zgodnie z zapowiedzią poznaliśmy 21 cieni szefów resortów oraz ich zastępców. Zgodnie z koncepcją Platformy w każdym projekcie ministerialnym w gabinecie cieni będą po dwie osoby. PO proponuje również dwa nowe ministerstwa ds. polityki senioralnej i samorządu i oczywiście odtworzenie ministerstwa finansów. Z kontrofensywą w związku z utworzeniem gabinetu cieni wyszło Prawo i Sprawiedliwość przypominając „osiągnięcia” poprzedniego gabinetu cieni utworzonego przez PO w 2006 roku.

Gabinet cieni przedstawił dziś lider PO Grzegorz Schetyna. Zastrzegał on, że ma to być opozycja konstruktywna i wezwał do współpracy inne formacje.

– Nie chcemy zajmować się PiS-em, chociaż mówiliśmy i przestrzegaliśmy w kampanii, wcześniej, czym grozi oddanie władzy PiS-owi (…) Byliśmy antyPiS-em, ale dzisiaj nie chcemy się PiS-em zajmować, bo to nie ma sensu. Jaki jest PiS, każdy widzi i to się nie zmienia. Niech inni będą anty-PiS-ami. My nie chcemy się nimi zajmować. Nie musimy być antyPiS-em, bo wszyscy wiedzą, jak jest [...] Zapraszamy do tej pracy inne partie opozycyjne. Zapraszamy KOD, środowiska naukowe, wszystkich tych, którzy będą wierzyć, że PO jest w stanie zaproponować najlepszą ofertę – sensownego, skutecznego gabinetu cieni. To jest też kwestia wiary – w skuteczną kampanię, samorządową i parlamentarną– mówił Grzegorz Schetyna na posiedzeniu Rady Krajowej PO

Tymczasem odpowiadając na utworzony przez PO gabinet cieni, w trakcie posiedzenia Rady Krajowej PiS jedną krótką animacją ośmieszoną całą ideę powołania cieni poszczególnych ministrów. W krótkim GIF-ie przypomniane zostały obietnice poprzedniego gabinetu cieni PO, który został utworzony w 2006 roku. PiS przypomina, że obietnice ówczesnych cieni nigdy nie zostały zrealizowane.